Hot toddy a další účinné domácí prostředky, které vás zbaví bolesti v krku

Podzim, zima a jaro jsou ročními obdobími, kdy nás často z ničeho nic přepadne nepříjemná bolest v krku. Ta nám následně ztěžuje jídlo, pití, spánek, mluvení a vůbec celkové fungování. Frustrující též je, že bolest v krku může být způsobena velkým množstvím rozmanitých příčin, od alergií přes běžné nachlazení až po angínu. Jak si od bolesti účinně ulevit pomocí domácích prostředků?

Heřmánkový a mátový čaj

O pití teplých nápojů či konzumaci teplých polévek jste již v souvislosti s bolestí v krku jistě slyšeli. Z čajů je velmi vhodný především heřmánkový a mátový. Heřmánkový čaj je přirozeně uklidňující. Některé studie ukázaly, že inhalace heřmánkové páry může pomoci zmírnit příznaky nachlazení, včetně bolesti v krku. Stejný přínos může mít i pití heřmánkového čaje. Může také stimulovat imunitní systém a pomoci tělu bojovat s infekcí, která bolest v krku způsobila.

Máta peprná je známá svou schopností osvěžit dech. Obsahuje mentol, který pomáhá ředit hleny a zklidnit bolest v krku i kašel. Kromě toho má protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky, které mohou podpořit hojení.

Hot toddy

Kromě rozmanitých čajů může pomoci i další lahodný nápoj – hot toddy. Tento tradiční teplý nápoj se v Irsku podává k úlevě od příznaků nachlazení, jako je právě bolest v krku. Jedná se o směs vody, whisky, medu a citronové šťávy, do které se přidá malé množství koření, například skořice, muškátového oříšku nebo zázvoru. Jak funguje?

Med sníží podráždění hrdla, má také antibakteriální účinky a jeho sladkost může uklidnit nervová zakončení v krku a omezit kašel. Whisky, v malém množství, rozkládá hlen a zároveň rozšiřuje cévy na povrchu krku, takže imunitní buňky v krvi se mohou množit a bojovat s infekcí. Koření stimuluje tvorbu slin, čímž zlepšuje hydrataci i průtok hlenu v krku. Citronová šťáva dodá vitamín C. Chcete-li připravit nealkoholickou verzi, vyměňte whisky za čaj. Může být černý, zelený nebo pro děti též ovocný.

Nápoj hot toddy jako účinný prostředek v boji s bolestí v krku.
zdroj: unsplash.com

Sůl a jedlá soda

Další úlevu od bolesti v krku může přinést kloktání. Nemáte doma žádné kloktadlo? Nevadí, připravte si jednoduše vlastní. Rozpusťte 1/8 čajové lžičky soli a 1/4 čajové lžičky jedlé sody ve sklenici teplé vody. Roztok následně kloktejte každé tři hodiny. Slaná voda může pomoci snížit otok a podráždění v krku. Jedlá soda zklidňuje hrdlo, rozkládá hlen a může pomoci při refluxu kyseliny, který hrdlo dráždí.

Pára a vlhkost

S bolestí v krku se dá bojovat také horkou sprchou nebo inhalací. Vdechování páry má velmi pozitivní vliv na pročištění hrdla. Pára uvolňuje hlen a může zklidnit bolest v krku.

Antihistaminika a léky proti bolesti

Antihistaminika neboli léky proti alergii mohou též pomoci otupit nebo zmírnit bolest v krku. Histaminy jsou chemické látky, které pomáhají našemu imunitnímu systému bojovat s cizorodými látkami. Někdy to však „přeženou“ a vyvolávají příznaky, jako je „výtok z nosu“ nebo překrvení, které mohou bolest v krku ještě zhoršit. Proti této přehnané reakci mohou působit antihistaminika. Paracetamol a ibuprofen rovněž pomáhají při bolesti, která se nachází o něco hlouběji v krku.

Na bolest v krku pomáhá též Priessnitzův zábal. Děláte ho správně?

Zdroj: cancer.gov, ncbi.nlm.nih.gov, entandallergy.com, medicalnewstoday.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X