Slintání během spánku je pro některé choulostivé téma. Ve skutečnosti se však není za co stydět. Spánek je pro naše tělo velmi důležitým procesem. Pokud chceme, aby byl náš život produktivní a aktivní, musíme předcházet nespavosti. Stává se, že lidé, kteří nedokáží v noci dostatečně odpočívat, mají celou řadu zdravotních obtíží. Ti, kteří trpí nedostatkem spánku, mohou pociťovat nepohodlí a únavu nebo mohou mít špatnou náladu. Chybí jim potřebná energie. Někdy se tělo snaží vytvořit si nový spánkový cyklus a pak se stane, že dotyčný usne v autobuse nebo v práci či ve škole s hlavou na stole.
REM fáze spánku a slintání
Někdy se může stát, že se ráno probudíte a zjistíte, že váš polštář je vlhký od slin. Pro někoho je toto téma tabu. Bojí se, že se mu okolí bude posmívat. Pokud se vám to stane, buďte šťastní, že patříte do této skupiny lidí. Slintání během spánku je totiž známkou toho, že se vám zdálo něco pozitivního a že vaše tělo odpočívá velmi dobře. Spánek má několik fází.
Klidný a hluboký spánek probíhá během fáze REM, která je charakteristická rychlými pohyby pod očními víčky, velmi nízkou aktivitou svalů a sněním. Pokud slintáte, znamená to, že tato fáze není ničím narušená, tudíž nemáte žádné potíže s hlubokým spánkem. Vaše tělo si tak velmi dobře odpočine. Když jste vzhůru, tak přebytečné sliny spolknete, ve spánku se tak vždy neděje. Ke slintání nejčastěji dochází v momentě, kdy spíme na boku a díky gravitací tak sliny volně vytékají z úst.
Další možné důvody slintání
Ačkoliv je slintání povětšinou důsledkem hlubokého spánku, ve výjimečných případech může být spojeno i se zdravotními obtížemi. Slintání se někdy objevuje při zánětech dutin, zanícených mandlí, zaníceném zubu či dásni, ale třeba i u překyselení žaludku. Vzácně mohou slintání vyvolávat některé medikamenty či může jít o neurologické potíže.
foto: flickr.com/photos/barkbud/4906055297