Cizí tělesa v těle

Cizí tělesa nemají po většinou v těle co pohledávat a tak je potřeba je odstranit. Představíme si nejčastější komplikace s cizími tělesy.

V ráně

Stává se, že část zraňujícího tělesa, popřípadě i celý předmět, zůstane v ráně, v kůži nebo pod nehtem. Jde o cizí těleso, které působí bolest, zanáší do rány infekci a tělu překáží. Místo, kde je cizí těleso, obyčejně hnisá, což komplikuje léčení těchto většinou drobných ran. Nejčastěji jsou to třísky, trny, jehly, sklo, střepiny kovu, ale též prach nebo písek.

První pomoc

Písek & prach se z odřenin nejrychleji vyplaví nakapáním 3% peroxidu vodíku do rány. Třísky, jehly a jiná menší cizí tělesa lze vytáhnout pinzetou, popřípadě i prsty. Pokoušíme se o to však jen tehdy, je-Ii vyčnívající cizí těleso dobře přístupné. Nikdy se nesnažíme odstraňovat cizí těleso z rány nebo zpod nehtu špendlíkem nebo jehlou, zatlačili bychom je ještě hlouběji. Velká cizí tělesa – nože, třísky, které jsou v blízkosti velkých cév nebo v tělesných dutinách, nevytahujeme. Je-li cizí těleso v ráně, je třeba vždy lékařského ošetření.

V oku

Z oka odstraňujeme zrnka písku, sazí, mušky, které vnikly do spojivkového vaku a působí slzení a světloplachost, tak, že odtáhneme nebo obrátíme víčko a růžkem čistého kapesníku nebo kouskem mulu odstraníme cizí těleso. Někdy se též podaří je vyplavit nakapáním čisté vody.

V nose

Děti si strkají do nosu fazole, hrách, knoflíky a kuličky; odtud se tato cizí tělesa mohou dostat do hrtanu a vyvolat dušení. Postiženému stiskneme prstem volnou nosní dírku a nařídíme prudce vysmrknout cizí těleso. Nepomůže-li to, nařídíme mu dýchat jen ústy a dopravíme jej co nejrychleji k lékařskému ošetření.

V uchu

Cizí tělesa v uchu – hrách, fazole, kuličky, hmyz, se vyskytují převážně zase jen u dětí, které si je nacpaly do ucha. Hmyz odstraňujeme nakapáním oleje, písek vyplachováním peroxidem vodíku, hrách nebo fazole nakapáním glycerinu. Nikdy nepoužíváme k odstraňování cizích těles z ucha vlásenek, jehlic nebo zápalek pro možnost zanesení nákazy a poranění zvukovodu nebo bubínku. Nejlépe je obrátit se v takovém případě na lékaře.

Cizí těleso v dýchacích cestách

Cizí tělesa, která se dostanou do dýchacích cest, je ucpávají a způsobují dušení. Do hrtanu se dostávají rybí a jiné drobné kosti, fazole, hrách, mince. Vniknutí těchto předmětů do hrtanu je časté zejména u dětí při vdechnutí, dále při porušené činnosti příklopky, která má při polykání za normálních okolností uzavřít vstup do hrtanu. Cizí tělesa vnikají do hrtanu hlavně tehdy, když člověk při jídle mluví, což též vyvolává neschopnost dostatečného uzávěru hrtanu. Drobnější cizí tělesa mohou z hrtanu sklouznout průdušnicí až do průdušek. Cizí těleso v dýchacích cestách dráždí ke kašli, který má ochranný účel. Pokud se však cizí těleso neuvolní z hrtanu ani kašlem, může vzniknout křeč hlasivek. je-Ii těleso velké, ucpe zcela průchod hrtanem. Nastává bezprostřední nebezpečí udušení.

První pomoc

Postiženého se snažíme přimět k prudkému vykašlání. Nepomůže-li to, položíme ho na stůl s pokud možno největším záklonem hlavy, podíváme se otevřenými ústy, zda neuvidíme trčící cizí těleso, které by bylo možno uvolnit a vytáhnout. Postiženého můžeme též přehnout přes koleno a několikrát udeřit do zad. Malé děti uchopíme za nohy hlavou dolů a mírně je udeříme do zad. Nepodaří-li se nám cizí těleso odstranit, je nutný rychlý zákrok v nemocnici.

V trávicím ústrojí

Vznik a následky

Do trávicího ústrojí dostávají se cizí tělesa – knoflíky, hřebíky, mince – nejsnáze u dětí náhodným spolknutím, u duševně chorých a trestanců úmyslným spolknutím. Ostré předměty zraňují stěnu jícnu, žaludku & střev, menší tělesa procházejí trávicím ústrojím bez komplikací. Větší cizí tělesa mohou způsobit ve střevech neprůchodnost.

První pomoc

První pomoc má urychlit průchod cizího tělesa trávicí soustavou. Postiženému podáme bramborovou kaši, kyselé zelí nebo střídku z čerstvého chleba. Obyčejně pak cizí těleso vyjde se stolicí. Projímavé léky nesmíme podávat!

Jakákoliv podezřelá větší bolest, v trávicím traktu po spolknutí cizího tělesa má být vyšetřena lékařem. Spolkne-li se ostré těleso, musí se jít ihned k lékaři!

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X