Proč máte pořád hlad aneb když vás trápí polyfágie

Snažíte se zhubnout? Řešíte neustálé chutě na jídlo? To, že máte pocit hladu během dne, zejména pokud od vašeho posledního jídla uběhlo již několik hodin, je zcela normální. Pokud vás ale přepadá pocit hladu i několik málo minut po jídle, může být na vině vaše zdraví. Jaké mohou být na vině příčiny? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Polyfágie a neustálý pocit hladu

Cítíte se hladoví i brzy po jídle? Pro tento jev, kdy máte neustále pocit hladu, ačkoliv jste právě dojedli, existuje lékařský termín polyfágie. Ten je typický například u lidí trpících bulimií, kteří se přejídají, ale následně obsah svého žaludku vyzvrátí. Polyfágie je totiž stav, kdy člověk jí a i přesto má neustále hlad. Kdy se tento stav může vyskytovat?

Cukrovka

Jednou z příčin, proč máte neustále hlad a pocit žízně, může být cukrovka. Mezi další příznaky této nemoci patří:

  • časté čůrání 
  • ubývání na váze
  • rozmazané vidění
  • dlouhé hojení modřin
  • brnění v konečcích rukou a nohou
  • neustálá únava

Pozorujete na sobě některé z těchto příznaků? Jedním z hlavních pilířů léčby je přísná diabetická dieta. Ještě předtím, než navštívíte svého lékaře, se proto můžete pokusit vyzkoušet stravování podle diety pro cukrovkáře.

Lidé trpící cukrovkou se mohou často setkat se stavem, který je odborně nazýván hypoglykémie. Jedná se vlastně o stav, kdy máte nízkou hladinu cukru v krvi. Kromě cukrovkářů se tento stav vyskytuje také u lidí trpících hepatitidou, poruchou ledvin, nádory ve slinivce břišní a také u lidí s potížemi spojenými s nadledvinkami a hypofýzou. Ani s touto nemocí není radno si zahrávat. 

Trpíte nedostatkem spánku

Kolik hodin denně spíte? Je to alespoň sedm hodin? Pokud dlouhodobě spíte méně hodin, než kolik vaše tělo k odpočinku potřebuje, může to mít negativní vliv na vaše hormony, které jsou zodpovědné za kontrolu hladu. Další příznaky nedostatku spánku, kromě neustálého hladu a chuti na nezdravé jídlo, jsou například horší soustředění, výkyvy nálad a přibírání na váze.

Unavená žena sedící na schodech do domu.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Stres a chutě na sladké

Dalším nešvarem moderní doby je neustálý stres. Ten je totiž nepřítelem člověka číslo jedna. Během stresových situací se do vašeho těla vyplavuje hormon zvaný kortizol, který mimo jiné způsobuje také pocit hladu. Takže je běžné, že když jste ve stresu, častěji sáhnete po něčem sladkém s vysokým obsahem cukru, než po něčem zdravém. A podle čeho dalšího poznáte, že je váš vlčí hlad způsobený právě stresem? Pomohou vám tyto ukazatele:

  • máte nekontrolovatelné výbuchy vzteku
  • jste unavení
  • trpíte bolestmi hlavy
  • pobolívá vás žaludek a mohou se vyskytnou i žaludeční nevolnosti
  • jste stále unavení

Těhotenství

Ačkoli se nejedná o nemoc, na vině polyfágie může být i těhotenství. Prakticky totiž v tomto období jedí ženy za dva, tudíž není neustálý pocit hladu nic divného. Je naprosto běžné, že během prvního trimestru ženy přiberou na váze 2 až 3 kilogramy. To je způsobeno tím, že mají větší apetit a potřebují přijímat živiny pro správný vývoj plodu. Během těhotenství je důležité poslouchat své tělo a dávat mu to, oč si žádá.

Stůl s bohatou snídaní.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Podceňujete pravidelný pitný režim

Někdy může být pocit hladu zaměněn za pocit žízně. Někteří lidé totiž podceňují význam pitného režimu a může u nich docházet k dehydrataci. Ta se projevuje tak, že trpíte závratí, jste unavení, chodíte málo močit a vaše moč má tmavé zabarvení.

Důsledně tedy dodržujte denní pitný režim abyste se zbytečně nevystavovali zdravotním rizikům.

Některé důvody neustálého hladu mohou být způsobeny vážnými zdravotními problémy, zatímco jiné vznikly například z nedostatku spánku či všudypřítomného stresu. Pokud máte podezření, že byste mohli trpět nějakou nemocí, rozhodně neodkládejte návštěvu lékaře.

Zdroj: webmd.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X