Mám na první pohled spokojený život, přesto mě trápí pocity deprese

Pokud trpíte depresemi nebo náhle zažíváte záchvaty smutku, které jako by přicházely odnikud, pravděpodobně se ptáte, proč se to děje. O to více, pokud je váš život na první pohled bezchybný. Jste zdraví, máte milující rodinu, dobrou práci i dostatek financí. Ani to vše ale nestačí. Pravdou je, že existuje hned několik možností, proč vás pocity deprese přepadají, i že v tom nejste zdaleka sami.

Důvody k depresi může mít každý

Deprese vzniká z mnoha příčin, které se dají rozdělit obvykle do tří kategorií: biologie, prostředí a situace. Deprese se také častěji objevuje u citlivějších lidí, kteří mají tendenci příliš přemýšlet a utápět se ve svých myšlenkách, které jsou – ve většině případů – negativní. Někteří lidé však propadnou depresi a nevědí proč. Mohou mít pocit, že nemají „důvod“ být v depresi, zejména pokud svůj život vnímají jako „dobrý“ nebo „snadný“ ve srovnání s ostatními. Tlak na vysvětlování nebo ospravedlňování toho, jak se cítí, může pocity deprese ještě zhoršit. Zároveň to může zabránit i tomu, aby tito lidé vyhledali pomoc.

Smutná dívka opřená o zábradlí.
zdroj: pixabay.com

Vnímání deprese a obava ze stigmatizace

Člověk, který je v dobrém zdravotním stavu, má zaměstnání, bezpečný domov, dostatek peněz, podporující přátele i koníčky, může mít problém pochopit, proč se cítí trvale smutný, naštvaný nebo podrážděný. Pokud totiž neexistuje jasný „spouštěč“, jako je úmrtí blízké osoby, rozvod nebo ztráta zaměstnání, máme často pocit, že nemá smysl, abychom se cítili v depresi. Tito lidé se tak z tohoto důvodu mohou velmi usilovně snažit skrýt, jak se skutečně cítí. Navenek se mohou tvářit, a dokonce i jednat tak, že je vše v pořádku. Mají pocit, že přiznání problémů by jim stejně nikdo nevěřil a okolí by je pouze považovalo za příliš citlivé, slabé či neschopné. Když mají mladí lidé depresi, mohou být například neprávem označeni za „flákače“ nebo jim může být řečeno, že se „dostatečně nesnaží“.

Rozumem depresi nepřemůžete

Začněte tím, že se zaměříte na příčiny deprese, které jsou podloženy fakty, místo toho, abyste se soustředili na důvody, které jsou subjektivní a relativní. Lidstvo se stále ještě učí o všech různých mechanismech, které jsou příčinou deprese. Ve většině případů jde o kombinaci několika faktorů, které nakonec způsobí, že se člověk dostane do deprese. Mezi důležité faktory, které přispívají ke vzniku deprese, patří například i „chemie mozku“. Někteří lidé mají určitou genetickou predispozici k depresi, která souvisí s neurotransmitery. V tomto případě pak člověk může propadnout pocitům deprese i bez pro ostatní „zjevných důvodů“. Nezanedbatelnou roli může mít i rodinné prostředí, ve kterém jste v dětství vyrůstali. I když si můžete stokrát říkat, že váš současný život s minulostí nesouvisí, že jste na špatné zážitky zapomněli, není to často zcela možné.

Specifickým typem deprese je poporodní deprese. Proč k ní dochází a jak s ní bojovat?

Zdroj: lifehack.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X