Podceňovat žvýkání se nevyplácí. Opravdu je ale nutné každé sousto rozžvýkat 32krát?

Také si z dětství pamatujete, že vám rodiče při jídle často říkali, abyste pořádně kousali? Tendenci jíst rychle a potravu nedostatečně žvýkat máme ale nejen jako děti. Nedostatečné kousání nejen zvyšuje riziko případného udušení se kouskem jídla, což je hlavní obava rodičů, ale souvisí i s dalšími problémy.

Žvýkání je prvním krokem trávení

Lidé často zapomínají potravu dostatečně rozžvýkat a polykají ji dříve, než by měli. Náchylnější k tomuto zlozvyku jsou jedinci, kteří si ukusují příliš velká nebo naopak příliš malá sousta. Nedůkladné žvýkání potravy ale může negativně narušit náš trávicí systém.

Podle odborníků je fyzický akt žvýkání důležitým signálem pro produkci enzymů a kyselin v žaludku, aby naše tělo mohlo potravu rozložit. Rozmělnění potravy na menší části též znamená, že vaše tělo snáze vstřebá větší množství živin, například vitamínů a minerálů, z přijímané potravy.

Pokud nevěnujeme dostatek času žvýkání potravy, nevytvoří se dostatek těchto kyselin a enzymů, což může následně způsobit nejen křeče, nadýmání, pálení žáhy či průjem, ale i bolesti hlavy a kožní problémy. Když se více zaměříte na žvýkání, budete jíst pomaleji. To může zlepšit vaše trávení, omezit riziko přejídání i zlepšit váš celkový zážitek z jídla.

Žvýkání jídla 32krát

Cílem žvýkání je rozmělnit potravu tak, aby ztratila svou původní strukturu. Jednou z častých obecných rad je, abyste jídlo před polknutím rozžvýkali odhadem 32krát. Pravdou ale je, že potraviny, které se hůře žvýkají, jako jsou steaky či ořechy, mohou vyžadovat až 40 žvýkacích pohybů na jedno sousto. Naopak měkké potraviny, jako je například meloun, mohou vyžadovat k rozmělnění méně žvýkání, jen 10 až 15.

Žena kousající do zákusku.
zdroj: pixabay.com

Výhody pomalého žvýkání potravin

Často se tvrdí, že čím rychleji jíte, tím více jídla máte tendenci sníst. Mnohonásobné žvýkání jídla pomalejším tempem může snížit celkový příjem potravy. Obecně totiž platí, že trvá asi 20 minut, než váš mozek dá žaludku signál, že je plný. Pokud tedy jíte pomaleji, je méně pravděpodobné, že se přejíte.

V jedné studii skupina zdravých žen konzumovala jídlo různým tempem. Ženy, které jedly pomaleji, zkonzumovaly výrazně méně jídla, a přesto se cítily plnější než ty, které jedly rychleji. Delší žvýkání jídla rovněž omezuje mlsání sladkostí později během dne.

Kromě kontroly hmotnosti správné žvýkání může také pomoci zvýšit množství živin, které z jídla získáte. V jednom výzkumu bylo zjištěno, že žvýkání mandlí 25 až 40krát nejen potlačuje hlad, ale také zvyšuje schopnost lidí vstřebávat živiny z mandlí.

Trápí vás sucho v ústech? Odhalte příčinu a zbavte se problému jednou provždy.

Zdroj: intestinal.com.au, food.ndtv.com, sciencedirect.com, shortinformer.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X