Proč by měla být rebarbora součástí vašeho jídelníčku?

Už jste někdy ochutnali rebarboru? Rebarbora, správným názvem reveň kadeřavá (Rheum rhabarbarum), je statná, vytrvalá rostlina, která dorůstá výšky až dvou metrů. Má přízemní listy, jejichž čepele jsou podlouhlé, zkrabacené a vejčitého tvaru. Řapík je dlouhý, na lícní straně vrubovitý, na rubu hladký a vydutý. Domovinou je Střední Asie, především Mongolsko a Sibiř. U nás ji nalezneme zejména na zahrádkách. Ne všichni vědí, že je skvělou přísadou celé řady pokrmů a nabízí mnoho zdravotních výhod.

Zdravotní přínosy rebarbory

  • Obsahuje velké množství vitamínu K, který je rozpustný v tucích. Pomáhá zvyšovat zdraví mozku. Mezi další vitamíny, které v této rostlině nalezneme, patří C, A a B.
  • Nalezneme v ní velké množství vlákniny, což je důvod, proč ji východní medicína používá proti zácpě.
  • Nabízí velké množství vápníku. V jednom vařeném šálku je tohoto minerálu tolik, jako v šálku mléka.
  • Kromě vápníku také obsahuje další minerály – mangan, hořčík, železo, jod, fosfor a draslík.
  • Váže na sebe tuk, je tedy účinným pomocníkem v boji s nadváhou.
  • Je močopudná.
  • Podporuje správné fungování metabolismu.
  • Posiluje krvetvorbu, pokožku a vlasy.

Pozitivní účinky rebarbory jsou nejsilnější v syrovém stavu.

Rebarbora na zahradě
Rebarbora na zahradě

Nevýhody rebarbory

Obsahuje velké množství oxalátů (kyselina šťavelová), což je problém především pro osoby s poruchou funkce ledvin. Kromě toho kyselina šťavelová porušuje iontovou rovnováhu vápníku. Rebarboru by neměli konzumovat lidé, kteří mají revmatismus, dnu či ledvinové kameny. Není vhodná ani pro ty, kdo mají obtíže s močovým měchýřem nebo se žaludečními kyselinami. Pozor také na podávání malým dětem, těhotným a kojícím ženám.

Použití

Ke konzumaci jsou určené pouze řapíky listů, které by se měly tepelně zpracovávat. Lze je využít pro přípravu moučníků, náplní do ovocných knedlíků, výrobu kompotů a koláčů. Před úpravou je potřeba odstranit tuhá vlákna a slupky. Postačí je stáhnout ostrým nožem. Při tepelné úpravě není vhodné používat hliníkové nádobí. To reaguje s kyselinou šťavelovou.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X