Záludné symptomy, které mohou naznačovat nedostatek vitamínu A

Pokud jde o udržení zdraví a optimální fungování našeho těla, je vitamín A poměrně značně důležitý. Je nezbytný pro náš zrak, imunitní systém, reprodukci i metabolismus, stejně jako pro fungování srdce, plic, ledvin a mozku. Tím ale jeho úloha nekončí – vitamín A má také důležité antioxidační vlastnosti, které mohou pomáhat chránit buňky před poškozením volnými radikály.

Jak organismu dodat vitamín A?

Vitamín A můžete získat z mnoha různých potravinových zdrojů, jako je losos, špenát a další listová zelenina, mléko, sýry, vaječný žloutek, játra, mrkev, meloun, mango či meruňky. Dospělé ženy měly denně přijmout přibližně 700 mikrogramů vitamínu A, muži 900 mikrogramů. Lidé, kteří mají problémy s trávením vitamínů rozpustných v tucích, mohou být vystaveni vyššímu riziku jeho nedostatku. Ohroženy jsou také osoby s cystickou fibrózou či chronickým průjmem. Jaké příznaky mohou být známkou toho, že ho nemáte dostatek?

Suché oči

Suché oči mohou být jedním z prvních příznaků nedostatku vitamínu A. Naše oči jsou pokryty vrstvou tekutiny, které se říká slzný film, který pomáhá chránit a lubrikovat oči a zároveň udržovat povrch očí čistý. Slzný film je nezbytný pro jasné vidění, když není kvalitní, mohou se objevit příznaky suchého oka.

Noční slepota

Dalším časným příznakem nedostatku vitamínu A je takzvaná noční slepota. Vitamín A je důležitou součástí rodopsinu, bílkoviny, která absorbuje světlo v sítnici. Rodopsin je součástí „tyčinek a čípků“ a je klíčový pro noční vidění.

Problémy s hojením ran

Vitamín A je důležitou součástí správného hojení ran. Jedním z důvodů je, že hraje roli při zmírňování zánětlivé reakce organismu, může pomoci kontrolovat nadměrný zánět. Vitamín A rovněž podporuje tvorbu kolagenu, který je důležitou součástí zdravé kůže. Studie navíc ukazují, že ošetření kůže lokálním vitamínem A zabraňuje vzniku ran spojených s cukrovkou.

Lepení náplasti na ránu na prstu.
zdroj: unsplash.com

Zvýšený výskyt infekcí krku a dýchacích cest

Nedostatek vitamínu A může být spojen též s infekcemi krku a dýchacích cest. Předpokládá se, že vitamín A má ochranný účinek proti nadměrnému zánětu, který provází invazivní patogeny, jako je nachlazení a infekce.

Suchá pokožka

Nedostatek vitamínu A samozřejmě není jedinou příčinou suché pleti, ekzémů a dalších kožních problémů, ale může hrát určitou roli. Když se podíváte na složení výrobků péče o pleť, retinol je poměrně častou složkou. Retinol je ve skutečnosti odvozen od vitamínu A a pleti nabízí řadu výhod, včetně redukce vrásek a vyhlazení struktury pleti. Kůže obsahuje receptory pro retinoidy a dostatek vitamínu A pomáhá vytvářet nové kožní buňky, snižovat záněty a předcházet vysušování. Nedostatečný příjem tohoto vitamínu tedy může přispívat k suché pokožce.

Problémy s plodností

Výzkum na zvířatech ukazuje, že nedostatek vitamínu A může být spojen rovněž s neplodností. Víme, že tento vitamín hraje roli v řadě reprodukčních procesů i u lidí.

Pozor na předávkování

Nejen nedostatek vitamínu A může způsobovat potíže, škodlivá může být i jeho přílišná konzumace, především ve formě potravinových doplňků. Nadbytek vitamínu A se ukládá v játrech. Pokud užíváte příliš mnoho vitamínu A, můžete pociťovat nevolnost, zvracení, rozmazané vidění a závratě.

Z dlouhodobého hlediska může nadměrná konzumace vyvolat i další příznaky, jako je podráždění kůže, bolesti kloubů a kostí, řídnutí kostí či poškození jater. Těhotné ženy by měly být obzvláště opatrné a nekonzumovat příliš mnoho vitamínu A, aby se předešlo možným vrozeným vadám.

Jakými potížemi se projevuje nedostatek vitamínu B12?

Zdroj: healthline.com, ods.od.nih.gov, mdpi.com, who.int, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X