Při nemoci průdušek u dětí zkuste proskurník

Jak sám název napovídá, proskurník lékařský se pěstuje hlavně pro lékařské účely, i když se najdou i ti, kteří si ho pěstují jako okrasnou rostlinu, neboť má skutečně nádherné květy. Proskurník už znali v dávných letech staří Řekové. V Česku ho ve volné přírodě nenajdete.

Sbírá se…

Z proskurníku se využívá celá rostlina jak kořen, který má v sobě nejvíce prospěšných látek, tak listy a květ. Pokud se rozhodneme si rostlinu sami vypěstovat a dále zpracovat, tak rozhodně nesbíráme listy napadané rzí. Květy a listy sklízíme v době, kdy rostlina začne kvést, ideálně, když svítí slunce a před polednem. Kořen po sběru nemyjeme, pouze ho očistíme kartáčkem, nasekáme ho na menší kousky a sušíme. Listy a kořen se suší nejlépe v sušičce do 50 °C.

Proskurník obsahuje

Celá rostlina obsahuje mnoho slizových látek, jejichž součástí jsou galakturorhamnany, glukany a arabinogalaktany. V kořeni kromě slizu najdeme i škrob, pektin, cukr, asparagin, mastný olej a minerální látky. Listy zase obsahují třísloviny a silice.

Léčebné účinky

Proskurník pomáhá v léčbě průdušek, výborný je proti kašli, u dětí velmi dobře zabírá při kataru průdušek, využívá se i při ekzémech kůže, zánětů dutiny ústní, pomáhá při ledvinových potížích, močových zánětech, mírní dráždění sliznice. Rostlina se používá jako příměs do čajů proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům.

Využití…

V lékárně si můžete zakoupit drogu z proskurníku a tu pak podle návodu užívat. Kořen proskurníku nikdy nevaříme, neboť by tím ztratil své léčebné účinky. Nejvhodnější je tak použít vlažný macerát, který při kombinaci s jinými bylinami přilijeme do vychlazeného čaje.

Čaj/ nálev: 4 lžičky drobně řezaného sušeného kořene zalijeme 2 sklenicemi studené vody a necháme přes noc louhovat. Ráno přecedíme, lehce přihřejeme a přes den popíjíme.

Pokud si uděláme silnější čaj, využíváme ho jako kloktadlo při zánětech v ústech a rovněž ho můžeme použít i do koupelí při ekzémech.

 

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X