Překvapivé zdravotní výhody ukryté v oranžových plodech rakytníku

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoide), synonymně také rakytník úzkolistý, poznáme především díky zářivě oranžovým plodům, které hojně obalují větve této dřeviny. Konzumovat můžete rakytník čerstvý či zpracovaný v nejrůznějších podobách- šťávách, marmeládách, oleji atd. Jaké výhody pro lidské tělo rakytník skrývá?

Rakytník

Rakytník řešetlákový je opadavou dřevinou, tedy keřem či malým stromkem, který se obaluje žlutými kvítky a následně nádhernými oranžovými plody. Keř je trnitý a dosahuje výšky až 6 m. Rakytník se vyskytuje v rozlehlé oblasti Euroasie. Setkat se s ním můžete ve Skandinávii, Španělsku, ale také v Turecku, Indii či Číně. Rakytník řešetlákový si můžete pěstovat i na své zahradě.

Plody

Rakytník má specifické oranžové, někdy až do červena zbarvené, plody. Oranžové plody jsou hustě stěsnané na větvích. Jejich tvar je kulovitý až vejčitý. Uvnitř se nachází dužina oranžové barvy. Chuť plodů se pohybuje od nakyslé, přes jemně hořkou až sladkou. Záleží také na zralosti plodů. Ty zrají od srpna do září, ale na větývkách vydrží až do zimy. V plodech nechybí tmavě hnědé semínko.

Použití

Rakytník můžete konzumovat jen tak čerstvý. Slouží však k výrobě zdravých sirupů, marmelád či likérů. Z rakytníku se také získává olej, který bývá určen k vnějšímu i vnitřnímu použití. Z rakytníku se dají použít všechny jeho části, tedy kořen, kůra, listy, květy, plody, semeno i dřevo.

Výživová fakta

Plody rakytníku obsahují hojně karotenoidy, proto oranžová barva. Obsahují sacharidy v různé míře podle zralosti. Bohatý je rakytník na vitamíny B, a to B1, B2, B6, B3, které mají vliv na funkci centrální nervového soustavy, a vitamín B9, který má vliv na krvetvorbu a je důležitý pro budoucí maminky- ovlivňuje růst a vývoj plodu. V rakytníku je hojně zastoupen i vitamin C, D, E a K. Zajímavé je, že obsahuje 10 x více vitamínu C než pomeranč.

Zdravotní přínosy

Zdroj antioxidantů

Rakytník je skvělým zdrojem antioxidantů. Plody rakytníku řešetlákového obsahují flavonoidy, fenolové kyseliny a katechiny, dále karotenoidy, mastné kyseliny, tokoferoly, fytosteroly a několik dalších sloučenin, o nichž je známo, že vykazují antioxidační vlastnosti.

Imunitní systém

Rakytník řešetlákový je dobrým zdrojem vitamínů, minerálních látek a jiných sloučenin, které posilují imunitní systém. Jeho užívání se doporučuje jako preventivní způsob, jak posilovat imunitní systém.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak může být příčinou mnoha dalších zdravotních komplikací, ať už se jedná o onemocnění srdce či ledvin, je hrozbou pro lidské zdraví. Rakytník je jeden z přírodních zdrojů, které udrží krevní tlak pod kontrolou. Bioaktivní složky z rakytníku mají antihypertenzní účinek.

Kardiovaskulární zdraví

Plody a olej z rakytníku obsahují bioaktivní sloučeniny, jako jsou flavonoidy a karotenoidy, nenasycené mastné kyseliny a fytosteroly, které vykazují pozitivní účinky na kardiovaskulární zdraví. Je známo, že nenasycené mastné kyseliny přítomné v rakytníku snižují špatný cholesterol v těle.

Kožní problémy

Rakytník řešetlákový je skvělým přírodním prostředkem při léčbě kožních problémů a je používán od starověku v Tibetu a Mongolsku pro léčbu kožních onemocnění a hojení ran. Studie prokázaly, že rakytník řešetlákový lze použít k léčbě několika kožních problémů, jako je atopická dermatitida, kožní infekce, opařeniny a popáleniny. Zvláště olej z rakytníku se používá na kožní problémy.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X