Potraviny na podporu imunity: dejte si každý den porci zdraví z přírody

Svůj imunitní systém můžete podpořit hned několika způsoby: fyzickou aktivitou, pravidelným otužování nebo pomocí zdravých potravin. Jestli hledáte způsob, jak se vyhnout chřipce a nachlazení, pak by vaše první kroky měly směřovat do obchodu s kvalitními potravinami. 

Důležité je si uvědomit, že následující potraviny nemoci nikdy zcela nezastaví. Mohou ale snížit riziko nakažení a zmírnit průběh onemocnění. V současné době neexistuje žádná potravina, která by vás mohla chránit před onemocněním COVID-19. 

Připravte si nákupní seznam. Nyní si uvedeme 15 potravin, které je dobré vložit do nákupního košíku při dalším nákupu.

Citrusové plody

Citrony, pomeranče, grepy, mandarinky, limetky… Většina lidí ihned po nakažení sáhne po vitaminu C. Důležité je zvolit tento vitamin ve formě ovoce, a ne jako rozpustné šumivé tabletky. Vitamin C má v těle důležitý úkol, zvyšuje produkci bílých krvinek, které se pouští do bojů s infekcemi. Lidské tělo neumí tvořit ani ukládat zmíněný vitamin. Nemá tedy smysl se tímto vitamínem předávkovat, protože k ukládání do zásob nedochází. Tělo si vezme pouze svou denní dávku (u žen cca 75 mg) a zbytek vyloučí formou moči. 

Červené papriky 

Kapie jsou dokonce bohatší na vitamin C než výše zmíněné citrusy. Dále jsou plné beta karotenu, který se v těle přemění na vitamin A a má skvělý vliv na oči a pokožku.

Papriky mají vysoký obsah vitaminu C
pixabay.com

Brokolice

Brokolice je plná vitamínů a minerálů. Je jednou z nejzdravějších druhů zeleniny vůbec. Obsahuje totiž vitamin A, C, E, vlákninu a jiné antioxidanty. Jak udržet v brokolici nejvíce vitamínů? Nejlepší způsob je mírně ji podusit na másle, nechat 2 minuty povařit v páře nebo nevařit vůbec. 

Česnek

S česnekem se potkáme snad v každé kuchyni na světě a není taky divu. Dodává jídlu neuvěřitelnou chuť a vůni, bojuje proti infekcím a snižuje krevní tlak.

Zázvor

Zázvor působí proti bolesti v krku, pomáhá proti nevolnosti a snižuje hladinu cholesterolu. Výborný je nastrouhaný v čaji spolu s medem a citronem.

Zázvor posiluje imunitu
pixabay.com

Špenát

Listový špenát stejně jako brokolice, obsahuje nejvíce vitamínů a živin v syrové formě. Naopak povařením s malým množstvím tuku usnadníte vstřebávání vitaminu A a uvolnění živin z kyseliny šťavelové.

Řecký jogurt

Když kupujete jogurt, nejlépe sáhněte po tom, který obsahuje ,,živé a aktivní jogurtové kultury”. Kromě obrany organismu proti nemocem je výborným zdrojem vitaminu D.

Mandle 

Obsahují zdraví prospěšné omega- 3 mastné kyseliny a vitamin E, který je rozpustný v tucích.

Mandle obsahují zdravé tuky
pixabay.com

Slunečnicová semínka 

Jsou bohatá na vitamíny B6 a E, dále fosfor, selen a hořčík. 

Kurkuma

Jasně žluté koření plné kurkuminu, které se používá hlavně v indické kuchyni, nemá mezi kořením konkurenci. Používá se při léčbě osteoartrózy a revmatoidní artritidy.

Zelený čaj

Obsahuje antioxidanty, které chrání naše tělo před rakovinou. Nezapomeňte ho zalévat vodou a teplotě max 70°C, abyste nezničili cenné látky.

Zelený čaj obsahuje množství antioxidantů
pixabay.com

Papája 

Toto tropické ovoce v sobě ukrývá velké množství draslíku, hořčíku a kyseliny listové. V zimních měsících je k dostání i v syrové podobě, která je zdravější než známá sušená varianta plná přidaného bílého cukru.

Kiwi 

Oblíbené kiwi obsahuje velké množství vitaminu C a K, dále folát a draslík. Vitamin C tu má stejnou funkci jako u citrusů, dochází díky němu k pomnožení bílých krvinek, které se vydávají do boje s infekcemi.

Drůbeží maso

Jedna z nejlepších věcí, kterou můžete pro své tělo udělat, když jste nemocní, je pořádná porce vývaru. Taková porce slepičí nebo kuřecí polévky vám dodá spoustu živin, které vás opět postaví na nohy.

Poctivý drůbeží vývar je nejlepší volbou při nachlazení
pixabay.com

Zdroj: healthline.com 

Karolína Jelínková

Ráda jsem součástí přírody a sleduji, jak je rozmanitá a co všechno se v ní odehrává. Je to kouzlo. Kouzlo, které bychom měli chránit a pečovat o něj. Stejně tak by měl mít člověk rád sám sebe, protože každý z nás je malou součástí velké přírody.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X