Také patříte k těm, kteří pravidelně konzumují nejrůznější potravinové doplňky s vidinou toho, že díky nim budete zdravější, krásnější a plní energie? Na jednu stranu je pravda, že vitamíny, minerály, vláknina či esenciální mastné kyseliny jsou pro správné fungování našeho organismu velmi důležité. Na druhou stranu se ale nedá o všech potravinových doplňcích říci, že jsou tím nejlepším, co pro naše tělo můžeme udělat.
Naivní představa kouzelných pilulek
V první řadě je vhodné si uvědomit, že nejrůznější tabletky či kapky nejsou zkratkou k lepšímu zdraví či prevencí chronických onemocnění. Jiná výživová doporučení, především snížení množství konzumovaných nasycených tuků, sodíku či cukru a udržování zdravé hmotnosti, jsou mnohem prospěšnější než užívání potravinových doplňků. Za které doplňky stravy je často zbytečné utrácet peníze?
Multivitamíny
Podle analýzy v časopise Annals of Internal Medicine nemá užívání multivitamínových přípravků s širokou škálou vitamínů a minerálních látek u zdravých dospělých osob, které alespoň částečně dbají na pestrost a vyváženost své stravy, žádný jasný přínos.
Omega-3 mastné kyseliny
Dlouhodobé studie doplňků s omega-3 mastnými kyselinami DHA a EPA, například oblíbených tablet rybího oleje, neprokázaly zvýšenou účinnost ve srovnání s placebem. Neexistují žádné přesvědčivé údaje, které by naznačovaly, že doplňky s omega-3 mastnými kyselinami mohou u rizikových osob zabránit například infarktu.
Betakaroten
Také pravidelně před létem užíváte betakaroten, abyste se z dovolené vrátili opálenější? Přibývá důkazů, že doplňky stravy s betakarotenem mohou poškodit zdraví. Některé sloučeniny v nich obsažené totiž mohou narušovat působení vitamínu A, který je klíčový pro zdraví kostí, kůže, zrak a imunitní systém. Tyto látky jsou údajně schopné v podstatě narušit nebo alespoň ovlivnit metabolismus a působení vitamínu A v našem organismu.
Kolagen
Mohou kolagenové doplňky skutečně pomoci s klouby a chrupavkami? Mnoho typů doplňků stravy, které tvrdí, že podporují obnovu chrupavek a zdravých kloubů, bylo podrobeno rozsáhlým testům. Nicméně problém spočívá v tom, že zatím bohužel neexistuje žádná metoda, kterou bychom mohli objektivně změřit, že skutečně fungují.
Selen
Selen je sice pro lidské zdraví nezbytný, ale jeho nadměrné užívání, například při požití příliš velkého množství para ořechů, může vést k vážným zdravotním problémům, včetně selhání ledvin a srdce. Toto nebezpečí se může ještě zvýšit nadměrných užíváním doplňků stravy se selenem. Zejména pokud kombinujeme několik potravinových doplňků najednou, které ho obsahují. Selen je prvek nezbytný pro normální funkci buněk, ale ve vysokých dávkách může mít toxické účinky. V takovém případě se hovoří o otravě selenem.
Kolik para ořechů denně můžeme sníst, abychom se selenem nepředávkovali?
Zdroj: health.harvard.edu, acpjournals.org, nebraskamed.com, sciencedaily.com, jamanetwork.com