Stačí malá nepozornost a neštěstí je na světě aneb co dělat, když se škrábnete do oka

Když se řekne škrábnout se do oka, většinou se nám vybaví celá řada nejrůznějších příčin, od větve stromu přes nenechavou kočičí tlapku a sportovní aktivity až po náš nehet. Oko si ale můžete snadno poškrábat i jinak. Prach, dřevěné hobliny, papír nebo kontaktní čočky mohou též způsobit poškrábání rohovky. Příznaky se mohou projevit hned nebo až několik hodin po úrazu.

Příznaky poškrábání oka

Poškrábané oko neboli oděrka rohovky může mít za následek zarudnutí, bolest, citlivost na světlo, slzení, pálení i potíže se zrakem. V závislosti na závažnosti poranění může být nutná lékařská pomoc. Nečistoty, které proniknou pouze do svrchní vrstvy rohovky, obvykle odborné ošetření nevyžadují. Poranění se zahojí samo během několika dní. Hlubší oděrky však mohou zanechat trvalé jizvy a poškodit zrak.

Jak ošetřit poškrábané oko

První, co byste v případě škrábnutí do oka měli udělat, je vypláchnout si oko sterilním fyziologickým roztokem, nepoužívejte při tom ale žádné vatové tampony. Pokud nemáte výplachový pohárek, použijte malou čistou skleničku. Okraj skleničky opřete o kost na spodině očního důlku. Fyziologický roztok pomůže cizí předmět z oka vyplavit. Úlevu může přinést též „vyvolání“ přirozených slz mrkáním nebo přetažení horního víčka dolů přes spodní víčko. Řasy na spodním víčku takto mohou odhrnout cizí předmět, který se dostal pod horní víčko.

Muž si kape do oka kapky.
zdroj: freepik.com

Pozor na oční kapky

Pokud jste si poškrábali oko, neměli byste sami používat žádné oční kapky, aniž byste se nejprve zeptali lékaře. Ten může doporučit například antibiotické oční kapky nebo steroidní kapky, které zmírní zánět a sníží možnost vzniku jizvy. Další možností jsou lubrikační oční kapky, abyste se cítili pohodlněji. Pokud je v důsledku poranění vaše oko citlivé na světlo, noste sluneční brýle, které vám zajistí větší pohodlí.

Čeho se vyvarovat

I když to může být lákavé, zásadně se nedoporučuje poškrábané oko nikterak třít, ani se ho dotýkat. Tření oka může poškrábání ještě zhoršit a prsty či dalšími předměty můžete do rány snadno zanést infekci. Pokud nosíte kontaktní čočky, po dobu hojení škrábance je nahraďte brýlemi. Nošení kontaktních čoček zpomaluje proces hojení a mohlo by též způsobit komplikace v podobě infekce. Odborníci příliš nedoporučují oko vyplachovat vodou z kohoutku nebo balenou vodou, ale v případě nouze je lze k výplachu použít.

Stejně jako u většiny poranění samozřejmě platí, že lepší než léčba je prevence. Dodržováním určitých ochranných strategií se můžete poškrábání oka vyhnout úplně. Vhodné je například používání ochranných brýlí při práci, kdy hrozí, že se vám do oka dostane nějaká nečistota. Zvýšenou opatrnost by měli dodržovat také lidé, které trápí suché oči. Suché oči jsou totiž k poškrábání rohovky náchylnější.

Slzami naše oči reagují na bolest i emoce. Co vše o nich vlastně víme?

Zdroj: allaboutvision.com, revisioneyes.com, mayoclinic.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X