Ostré předměty, střely, nárazy, údery a pády jsou nejčastější příčinou poranění břicha, která se dělí na otevřená a zavřená.
Otevřená poranění břicha
Otevřená poranění břicha jsou hluboké rány, které pronikají břišní stěnou, zasahují do břišní dutlny a způsobují v ní proděravění břišních ústrojí, zejména střev. Stává se, že při rozsáhlých ranách vyhřezají ranným otvorem na povrch těla útroby střeva. Raněný rychle upadá do šoku. Při poskytování první pomoci, i když pohled na vyhřezlá střeva může v nás vyvolávat bezradnost, musíme jednat rychle a účelně. Jde-li o ránu bez výhřezu, poskytujeme první pomoc podle zásad o ošetření ran. Vyhřezají-li břišní ústrojí, nesmějí se vpravovat nazpět. Přikryjeme je čistým mulem, na něj dáme vyšší vrstvu vaty a takto ošetřenou ránu obvážeme. Zavádíme protišoková opatření, vynecháme však podání nápojů! Zařídíme co nejrychlejší odvoz do nemocnice v poloze vleže pokrčenými a podloženými koleny.
Zavřená poranění břicha
Zavřená poranění břicha vznikají následkem přímého působení zraňující síly zejména při pádu na břicho s nárazem na tvrdý předmět, při úderu pěstí nebo při kopnutí. Často vzniká vnitřní krvácení z roztržení břišních cév nebo z roztržených jater, sleziny nebo ledvin. Při roztržení střev nebo žaludku dochází k zánětu pobřišnice. Ve většině případů vzniká při těchto poraněních šok. Postižený má velké bolesti v břiše, břicho je tvrdé, raněný má nucení na zvracení. Je bledý a neudrží se vstoje.
První pomoc
První pomoc při těchto poraněních musí být rychlá, aby se zabránilo dalším následkům, které může způsobit krvácení a zánět pobřišnice. Raněnému nesmíme dát nic pít ani jíst! Uložíme ho na lůžko nebo na nosítka náznak s pokrčenými koleny, která podložíme, na břicho přikládáme studené obklady, zavedeme protišoková opatření a zařídíme rychlou dopravu do nemocnice.
Zdroj: J. Junas, PAPP