Pomoc při otravě léky

Otrava léky je velmi nebezpečná. Otravy dětí skoro v polovině případů zaviňuje požití léků různého druhu. Jde většinou o léky zapomenuté v zásuvkách stolů, v přihrádkách skříněk nebo o léky zbylé v krabičkách, s kterými si někdy děti hrají dokonce i se souhlasem dospělých. Vzácnější jsou otravy léky při sebevražedných pokusech. Lék vyrobený výlučně za účelem uzdravení stává se tak nežádoucím prostředkem otravy. Otravy léky se rozdělují z hlediska první pomoci podle účinku jednotlivých druhů.

Léky působící proti bolesti a horečce

Sem řadíme Dinyl, Algenu, Acylpyrin, Veralgin apod. Účinek těchto léků způsobuje útlum ústředního nervstva a zvýšený výdej tepla rozšířením kožních cév. Vysoké dávky těchto léčiv způsobují nadměrné pocení, ospalost až hluboký spánek, který může přejít v bezvědomí. Při první pomoci je nejdůležitější rychlý odvoz do nemocnice; je-li porušeno dýchání a srdeční činnost, zahájíme kříšení.

Léky pro spaní

Hysteps, Dormiphen, Somnyl apod. vyvolávají ve větších dávkách hluboký útlum mozku, spánek, z něhož se otrávený neprobouzí, a nakonec ochrnutí dýchacího a oběhového ústředí v prodloužené míše. K smrti dochází selháním srdce a ochrnutím dýchacích svalů. Prvními příznaky otravy jsou únava, slabost a ospalost. Při těžkých otravách vzniká chrčivé nepravidelné dýchání, kůže a rty modrají. První pomoc je stejná jako u předcházející skupiny léků. Je-li otrávený při vědomí, vyvoláme zvracení.

Omamné léky

Omamné léky – morfin a opium. které se ve zdravotnictví používají jako důležitá léčiva, bývají zneužívány narkomany. Podávání těchto léků podléhá přísným předpisům, ale přesto se získávají pašováním nebo krádeží a užívají tajně. Utlumují bolest, vytvářejí pocit dobré nálady a příjemných představ. Otrava těmito látkami se projeví závratěmi, hlubokým spánkem až bezvědomím a nepravidelným dýcháním. Zornice oči jsou zúžené. Při první pomoci začínáme umělým dýcháním. Je-li zachováno vědomí, doporučuje se silná černá káva. Postaráme se o rychlý odvoz do nemocnice.

Zdroj: J. Junas, PAPP

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. Prosím moc o radu už je to týden,co jsem bohužel snědla 2 tblTritticonu na spaní,bylo mi moc zle,ale k lékaři jsem se bohužel nijak nemohla dostat-dnes mi je stále špatně ,hořkost v puse…prosím pomůže mi něco….zvracet mi nejde,poradte prosím.Jana

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X