Hodina pohybu denně kompenzuje nezdravé sedavé zaměstnání

Sedavý způsob života s sebou nese zvýšené riziko rozvoje civilizačních onemocnění. Nedostatečná fyzická aktivita, špatná strava a mnoho hodin strávených u obrazovky mají za následek choroby, které vedou k předčasnému úmrtí. Co můžete udělat pro to, abyste toto riziko zmírnili?

Sportujte každý den

Mezinárodní vědecký tým z univerzit v Norsku, Velké Británii nebo Austrálii zveřejnil výsledky rozsáhlého průzkumu. Ten se týkal souvislostmi mezi sedavým zaměstnáním a rozvojem civilizačních onemocnění. Zkoumaný vzorek tvořily skupiny osob, z nichž někteří trávili 8 hodin denně sedavým zaměstnáním, jiní přidali pravidelnou fyzickou aktivitu nebo snížili počet hodin u stolu. Výsledky byly ohromující.

Studie ukázala, že 8 hodin sedavé činnosti denně výrazně zvyšuje riziko předčasného úmrtí. Zároveň vyšlo najevo, že 60 minut cvičení během dne toto riziko podstatně snižuje.

Lze tedy říct, že hodinovým sportováním lze vykompenzovat negativní efekt celodenní fyzické pasivity. Autoři výzkumu zdůraznili, že je možné tuto fyzickou aktivitu rozdělit na dvě části, tedy např. ráno absolvovat svižnou procházku do zaměstnání a večer si jít zaběhat.

Sedavé zaměstnání způsobuje řadu zdravotních potíží
Zdroj: pixabay.com

Jaký sport zvolit při sedavém zaměstnání

Pokud se přes den u práce moc nehýbete, je vhodné si dopřát po pracovní době aktivní odpočinek. Pokud už jste skutečně unavení, zvolte aktivitu v pomalém tempu, při které se uvolníte a načerpáte energii – vhodné je cvičení jógy, pilates nebo obyčejná procházka přírodou či parkem. 

Jestliže patříte mezi ranní ptáčata, zkuste si půlhodinku přivstat a zacvičit si ráno. Organismus příjemně nastartujete a dopoledne budete produktivnější. Zkuste třeba běh v pohodlném tempu kolem bloku nebo aerobní cvičení podle videa.

Cvičení jógy vás uvolní a nabije energií
Zdroj: pixabay.com

Pohyb patří k životu

Pravidelný pohyb je důležitou součástí zdravého životního stylu. Společně s vyváženým jídelníčkem působí jako nejlepší prevence vysokého tlaku, cukrovce II. typu, mozkové mrtvice nebo třeba obezity. 

Odborníci se shodují na tom, že je důležité cvičit alespoň trochu, není nutné lámat rekordy. Najděte si pohyb, který vás baví a motivuje. Sportujte pro sebe a své zdravé tělo, jedině tak u pohybu vydržíte celý život.

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X