Plody stromu baheda mají zajímavé zdravotní přínosy pro tělo

Baheda (Terminalia bellirica) známý také jako bibhitaki či vrcholák myrobalánový je vzrostlý listnatý strom, který roste v jižní a jihovýchodní Asii. Baheda má již po staletí důležitý význam v tradičních lékařských systémech, jako je Ájurvéda, Unani či čínské lékařství, a to vzhledem k jeho důležitým přínosům pro lidské zdraví.

Strom

Vrcholák myrobalánový či baheda je velký vzrostlý strom svým původem z jižní Asie. Dosahovat může výšky až 50 metrů. Poznáte ho podle hnědošedé barvy kůry s hlubokými podélnými drážkami. Listy jsou střídavě opadavé, hladké, oválné a mohou připomínat listy banánovníku. Strom kvete zelenožlutými kvítky, které mají silné aroma. Vrcholák roste ve vlhkých lesnatých oblastech. Nejčastěji na něj můžete narazit v Indii, Malajsii na Srí Lance či Filipínách.

Plody

Ze stromu se sbírají plody, které mají světle zelenou, žlutou či světle hnědou barvu a obsahují pecku s jádrem. Plody vrcholáku dozrávají v zimním období a dosahují velikosti 2-4 cm. Jejich tvar je oválný. Plody obsahují velkou dávku tříslovin a flavonoidů. Tyto plody se používají k léčebným účelům. Oblíbené jsou především v Indii. Melou se na prášek a stávají se součástí směsi Triphala (amalaki, haritaki a bibhitaki), která se užívá jako doplněk stravy a vychází z ájurvédské medicíny. Podporuje imunitní systém a zdravé trávení.

Zdravotní přínosy

Anti-vředové vlastnosti

Plody bahedy jsou účinné jako prevence proti žaludečním vředům. Několik studií, které se zabývaly protivředovou aktivitou bahedy, prokázaly, že je toto ovoce účinným ochráncem před vznikem žaludečních vředů. To vše díky přítomnosti sloučenin, jako je kyselina gallová či kyselina ellagová v plodech.

Deprese

Deprese je závažnou, dlouhotrvající poruchou lidské psychiky, která se projevuje chmurnou náladou a až patologickým smutkem. Toto onemocnění se léčí různými druhy léků, které však mívají mnoho vedlejších účinků. Alternativou jsou plody bahedy, které mají antidepresivní účinky.

Trávicí soustava

Baheda byl používán v tradiční léčbě nejen při léčbě dýchacích onemocnění, ale také na řadu zažívacích problémů. Látky obsažené v plodech mají ochrannou povahu pro trávicí soustavu. Plody mají protizánětlivé a antimikrobiální účinky.

Zdravá játra

Studie naznačují, že sloučeniny přítomné ve vrcholáku mají hepatoprotektivní povahu. Perorální podání extraktu prokázalo pozitivní účinky na zdraví jater.

Ochrana před cukrovkou

Plody bahedy jsou užívány díky svým přínosům pro lidské zdraví. Jedním z důvodů je i to, že dokáží snižovat hladinu glukózy v těle. Používají se především sušené ovocné extrakty z bahedy.

Antioxidant

Výzkum provedený za účelem zjištění protinádorové aktivity bahedy poukazoval na protinádorovou aktivitu. Extrakt z plodů ovlivnil nádorové buňky, ale nijak neovlivnil buňky zdravé. Je také přírodním antioxidantem, který se stará o zdravé tělo a posiluje imunitní systém.

Adstringentní účinky

Jedná se o tzv. stahující a tonizující účinky, kterých se hojně využívá v tradiční indické medicíně. Léčí například křečové žíly.

Užití

Plody bahedy jsou nejčastěji užívány v práškové formě a mohou být míchány s různými druhy nápojů či přidávány do jídla. Zakoupit můžete ovocný prášek baheda či různé ájurvédské směsi.

POZOR: Prášek z bahedy by měl být bezpečným pro všechny osoby. Před jeho užitím se však poraďte se svým lékařem, jelikož zdravotní stav každého člověka je velmi individuální. Vhodné je se vyhnout konzumaci směsi z bahedy v období těhotenství či v období kojení.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X