Perthesova choroba: symptomy a příčiny

Perthesova choroba je onemocnění vznikající v dětském věku, které vzniká, když je dočasně přerušeno prokrvení kulové části (hlavice stehenní kosti) kyčelního kloubu a kost začne odumírat. Poznejte rizika a příčiny této nemoci.

Tato oslabená kost se postupně rozpadá a může ztratit svůj kulatý tvar. Tělo nakonec zásobování koule krví obnoví a koule se zahojí. Pokud však koule po zhojení již není kulatá, může to způsobovat bolest a ztuhlost. Celý proces odumírání kosti, jejího zlomení a obnovení může trvat několik let.

Aby byla kulovitá část kloubu co nejkulatější, používají lékaři různé způsoby ošetření, které udržují kulovitou část kloubu v těsné blízkosti jamky. Pouzdro slouží jako forma pro fragmentovanou hlavici stehenní kosti při jejím hojení.

Jak častá je Perthesova choroba?

Perthesova choroba je vzácná, postihuje přibližně jedno z 10 000 dětí. Perthesova choroba obvykle postihuje děti ve věku od čtyř do osmi let, ale její rozsah se může rozšířit až na věk od dvou do 12 let. Až u 15 % dětí jsou postiženy obě kyčle.

Příznaky Perhesovy choroby

Mezi příznaky Perthesovy choroby patří:

  • kulhání
  • bolest nebo ztuhlost v kyčli, třísle, stehně nebo koleni
  • omezený rozsah pohybu kyčelního kloubu
  • bolest, která se zhoršuje při aktivitě a zlepšuje se při odpočinku.

Perthesova choroba obvykle postihuje pouze jeden kyčelní kloub. U některých dětí jsou postiženy obě kyčle, obvykle v různém období.

Kdy navštívit lékaře

Objednejte se k lékaři, pokud vaše dítě začne kulhat nebo si stěžuje na bolest kyčlí, třísel nebo kolen. Pokud má vaše dítě horečku nebo nemůže unést váhu nohy, vyhledejte lékařskou pohotovost.

Příčiny Perthesovy choroby

Perthesova choroba vzniká při nedostatečném prokrvení kulovité části kyčelního kloubu (hlavice stehenní kosti). Bez dostatečného prokrvení tato kost slábne a snadno se láme. Příčina dočasného snížení přítoku krve do hlavice stehenní kosti zůstává neznámá.

Zdroj: Pexels.com

Rizikové faktory Perthesovy choroby

Mezi rizikové faktory Perthesovy choroby patří:

  • Věk – ačkoli Perthesova choroba může postihnout děti téměř jakéhokoliv věku, nejčastěji začíná mezi 4. a 10. rokem života
  • pohlaví dítěte – Perthesova choroba je asi čtyřikrát častější u chlapců než u dívek.
  • rasa – u bílých dětí je pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění vyšší než u černošských dětí
  • genetické mutace – zdá se, že u malého počtu osob je Perthesova choroba spojena s mutacemi v určitých genech, ale je třeba provést další studie

Komplikace Perthesovy choroby

U dětí, které prodělaly Perthesovu chorobu, je vyšší riziko, že se u nich v dospělosti vyvine artritida kyčelního kloubu – zejména pokud se kyčelní kloub hojí v nesprávném tvaru.

Pokud k sobě kyčelní kosti po zhojení dobře nepřiléhají, může dojít k předčasnému opotřebení kloubu.

Obecně platí, že u dětí, u kterých je Perthesova choroba diagnostikována po 6. roce věku, je vyšší pravděpodobnost, že se u nich v pozdějším věku objeví problémy s kyčelními klouby. 

Čím mladší je dítě v době stanovení diagnózy, tím větší je šance, že se kyčelní kloub zahojí do normálního, kulatého tvaru.

Lze Perthesově chorobě předcházet?

Bohužel ne. Neexistují žádné známé způsoby, jak Perthesově chorobě předcházet.

Prognóza dětí s diagnózou Perthesovy choroby?

Perthesova choroba může naštěstí dobře reagovat na léčbu. Ve většině případů se po dvou až pěti letech léčby/pozorování může mnoho dětí vrátit ke svým běžným aktivitám bez omezení. Děti, u kterých se Perthesova choroba rozvine a které jsou mladší šesti let, mají vynikající prognózu pouze na základě pozorování.

Clevelandská klinika uvádí:

Přestože Perthesově chorobě nelze zabránit, dobrou zprávou je, že léčba je k dispozici a může být velmi úspěšná. Některé děti nevykazují žádné příznaky, jiné mají mírné bolesti a nenápadné příznaky. Jako rodič si všímejte jakékoli změny v chůzi nebo mechanice běhu dítěte nebo jakýchkoli známek kulhání. Pokud tyto změny zpozorujete, objednejte se k lékaři vašeho dítěte.

Zdroj informací:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/legg-calve-perthes-disease/symptoms-causes/syc-20374343
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14587-perthes-disease
Zdroj fotky: Pexels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X