Pořádná snídaně je základ hubnutí i zdravého života

Pokud jste se někdy v životě snažili zhubnout a shodit nějaké to kilo navíc, určitě se k vám dostala metoda: jezte více ráno, vaše tělo spálí kalorie lépe než večer. Díky vědcům z Německa konečně zjistíme, zda tato metoda funguje, nebo je to jen další pochybná forma diety.

Bohatá snídaně je lepší než velká večeře

Podle výzkumu Univerzity v Lübecku jsou lidé, kteří si dopřávají velké snídaně, méně hladoví během odpoledne a navečer. Studie ukázala, že pokud budete jíst větší jídla odpoledne a navečer, hladina cukru v krvi bude vyšší, než pokud si dopřejete velkou snídani. 

Z výsledků studie dále vyplývá, že pokud si dáte malou snídani, budete mít mnohem větší hlad během dne a je tedy větší pravděpodobnost, že si to pořádně vynahradíte. Jelikož vaše tělo se bude dožadovat okamžité svačinky, je větší šance, že si dáte něco s vysokým obsahem cukru, co vás uspokojí hned, než abyste sáhli po nějaké zdravé variantě. 

Studie zkoumala 16 mladých mužů, kterým po dobu několika dní podávali snídaně, obědy a večeře. Nejdříve jim několik dní v kuse servírovali nejvíce energická jídla k snídani, poté je poslali domů. V druhém kole výzkumu to bylo přesně naopak: největším a nejvydatnějším jídlem dne byla naopak večeře.

Jak připravit vejce k snídani
pixabay.com

Pokud chcete svému tělu prospět, přivstaňte si ráno abyste měli dostatek času na přípravu velké snídaně. Vaše tělo tak bude mít zásobu energie již od rána. V žádném případě snídani nevynechávejte. Nejenom že byste byli celé dopoledne unavení, ale navíc by si tělo vzalo zásoby z vašich svalových zásob, nikoli těch tukových. 

Ačkoli se to zdá možná zvláštní, čím více jíte, tím lépe. Proto dejte sbohem džusovým dietám, úplným hladovkám a dalším nesmyslným pokusům, které by vám akorát ublížily. Místo toho se dejte na přirozeně pestrou stravu.

Tipy na zdravé a vydatné snídaně

Pokud nemáte rádi velké snídaně, zde je několik tipů na ranní rychlovky, které jsou zdravé, vydatné a zároveň chutné.

Vajíčka

Míchaná, natvrdo, volská oka. Vajíčka mají vysoký obsah proteinů a zasytí vás. Pokud se snažíte shodit přebytečná kila, vyberte si úpravu bez tuku, jako je vejce naměkko, vařené vajíčko na tvrdo nebo pošírované vejce, které se výborně hodí na nasucho opečenou topinku z toastového chleba.

Co snídat při hubnutí
pixabay.com


Avokádo

Tahle supermoderní potravina se v poslední době těší velké oblíbenosti. Obsahuje velké množství minerálů a vitamínů, ale hlavně spoustu zdravých tuků. Díky němu vám pocit nasycení vydrží po celé hodiny! Avokádo není třeba tepelně upravovat, stačí jeje rozmačkat na suchou topinku a opepřit nebo pokapat šťávou z citronu.

Avokádo obsahuje zdravé tuky
pixabay.com

Ovesná kaše

Pokud preferujete sladké snídaně, obilná nebo přímo ovesná kaše je ideální volbou. Dejte si před spaním namočit ovesné vločky do mléka do hrnce. Až ráno vstanete, vločky budou změklé a kaše bude uvařena za pár minut. Servírovat ji můžete s plátky banánu, posypat skořicí a třeba přidat i pár oříšků. Pokud spěcháte, můžete vyzkoušet některou z instantních variant, jen si dejte pozor na ty s přidaným cukrem. 

Ovesná kaše je ideální snídaně
pixabay.com

Řecký jogurt s müsli a ovocem

Další tip na sladkou snídani je jogurt s čerstvým, popřípadě mraženým ovocem a müsli. Jak u jogurtu, tak i u müsli platí, že si při jejich nákupu poctivě přečtěte etiketu. Neplatí totiž pravidlo, že čím nižší obsah tuku, tím zdravější jogurt. Hlídejte si kolonku s cukrem, čím méně tuku, tím více přidaného cukru. Volte raději ty s nižším obsahem cukru. Ideální volbou jsou řecké jogurty.

Abyste svůj organismus hned po ránu zbytečně neochlazovali, vyndejte jogurt z ledničky hned po probuzení, aby stačil alespoň trochu zteplat.

Volte jogurty s vyšším obsahem tuku
pixabay.com

Vývar nebo polévka

Připadá vám nepředstavitelné dát si po ránu polévku? Podle tradiční čísnké medicíny je to spolu s obilnou kaší ideální zdravá snídaně, která hned po ránu správně zahřeje a nastartuje váš organismus. Dopřejte si alespoň jednou za čas ranní vzpruhu v podobě vaší oblíbené polévky, uděláte tím mnoho pro své zdraví.

Polévka po ránu zahřeje organismus
pixabay.com

Vsaďte na pořádné snídaně a velkým obědům a večeřím dejte sbohem. Určitě znáte ten pocit, když se přejíte a litujete toho, že jste si tak velký pokrm dopřáli. To bude naštěstí už minulost. Díky vydatným snídaním totiž nebudete mít na obří porce dalších jídel během dne ani pomyšlení.

Zdroj: nhs.uk

 

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X