Parkinsonova choroba neznamená jen třes aneb nenápadné příznaky, které byste neměli ignorovat

Parkinsonova choroba je společně s Alzheimerovou chorobou jednou z nemocí, kterou máme spojenu především se stářím. Za její charakteristický projev považujeme zejména třes rukou, nohou či dalších částí těla, neboť postižený člověk postupně ztrácí schopnost ovládat a kontrolovat své pohyby. To vše je ale pravda jen částečně. Parkinsonova choroba může postihnout i mladé lidi a třes se může objevit i v důsledku jiných onemocnění, jako je například roztroušená skleróza. I z toho důvodu je tak vhodné umět rozpoznat i některé další příznaky. Čemu tedy případně věnovat svou pozornost?

Méně časté mrkání a změny vidění

Kolikrát za minutu mrkneme? Podle odborníků mrkneme v průměru až dvacetkrát za minutu. A to je dobře, protože mrkání je přirozený způsob, kterým udržujeme naše oči hydratované a zbavujeme je případných nečistot, jako je například prach. Pacienti trpící Parkinsonovou chorobou obecně mrkají méně často, což může mít negativní vliv na jejich zrak. Slzný film na jejich očích vysychá a projevem není jen pocit suchých očí, ale také rozmazané vidění či potíže s různými očními pohyby.

Ztráta čichu

Výrazně snížená schopnost vnímat rozmanité pachy je též jedním z příznaků Parkinsonovy nemoci, který se objevuje i mnoho let předtím, než se rozvinou a projeví další potíže. Některé výzkumy ukazují, že Parkinsonova choroba může poměrně často začít postižením oblasti mozku, která reguluje schopnost čichu.

Změny rukopisu

Pokud člověk trpí Parkinsonovou chorobou, může se u něj vyskytnout specifický typ změny rukopisu, který se nazývá mikrografie. Ta se projevuje tak, že člověk začne psát písmena jedné velikosti, ale jak pokračuje v psaní, písmo se stále zmenšuje, nebo člověk začne obecně psát mnohem menším písmem než dříve. Je to proto, že Parkinsonova choroba může poškodit část mozku, která pomáhá ovládat motorické dovednosti, jako je psaní. Další změny v rukopisu samozřejmě způsobí později třes ruky.

Žena nevidí dobře na počítač kvůli potížím s očima způsobeným Parkinsonovou chorobou.
zdroj: pexels.com

Ztuhlé svaly

Přestože je tento příznak podle odborníků jedním z nejčastějších, někdy je mylně považován za jiný zdravotní problém. Ztuhlost svalů může být totiž příznakem jak Parkinsonovy nemoci, tak artritidy, takže někomu může být nesprávně diagnostikována artritida, i když ve skutečnosti trpí Parkinsonovou chorobou. Existují ale dva typy svalové ztuhlosti, které jsou pro Parkinsonovu chorobu typické. V prvním případě mají pacienti pocit, že svaly jsou nejen ztuhlé, což jim ztěžuje pohyb, ale také těžší než obvykle. V druhém případě dochází při pokusu o pohyb k trhavým pohybům, trochu to připomíná svalové křeče. Potíže se svaly se mohou projevit také pomalejším psaním na klávesnici či šoupáním nohou při chůzi.

Problémy s mimikou a změna hlasu

Potíže se svaly zahrnují i svaly mimické. V důsledku toho pak postižené osoby mají potíže s úsměvem či zvedáním obočí. Výraz jejich obličeje tak často nemusí odpovídat jejich emocím, což může narušit způsob jejich neverbální komunikace s ostatními. Parkinsonova choroba neovlivňuje jen fungování obličejových svalů, ale může mít vliv i na svaly v ústech a krku. Když svaly v těchto oblastech nepracují správně, může to mít vliv na to, jak člověk mluví. Může tedy mluvit tišeji a mít potíže s komunikací, zejména v hlučném prostředí. Také se může stát, že člověk s Parkinsonovou chorobou mluví rychleji nebo má potíže s vyslovením určitých slov.

Potíže s polykáním

Vzhledem k tomu, že choroba může ovlivňovat svaly v krku, ústech a na obličeji, není překvapivé, že může způsobovat též problémy s polykáním. Stejně jako ostatní příznaky Parkinsonovy nemoci se i tento příznak může u jednotlivých osob lišit. Někdo může zjistit, že některé potraviny může polykat normálně, ale s jinými má problémy. Jiný pacient může mít potřebu při jídle stále kašlat.

Častější, nebo méně časté pocení

Pokud trpíte Parkinsonovou chorobou, mohou se u vás objevit též dva odlišné problémy s pocením. Buď se potíte příliš mnoho, nebo málo. Přestože k pocení potřebujeme potní žlázy, je to náš autonomní nervový systém, který určuje, jak moc se potíme. Parkinsonova choroba může autonomní nervový systém vyřadit z činnosti.

Změny na kůži

Svědění, mastná či suchá kůže mohou být nejen obyčejnými dermatologickými problémy, ale též kožními příznaky Parkinsonovy nemoci. Jak uvádí Parkinsonova nadace, u pacientů s touto chorobou dochází ke změně činnosti mazových žláz. Jejich žlázy pracují jinak, což vede například k seboroické dermatitidě nebo dalším kožním problémům.

Jaké drobné změny v každodenním životě mohou pacientům s Parkinsonovou chorobou pomoci?

Zdroj: parkinson.org, apdaparkinson.org, verywellhealth.com, ncbi.nlm.nih.gov, nature.com, webmd.com, michaeljfox.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X