Maqui – zázračná bobule z Patagonie

Největší předností malé černofialové bobule pocházející z Patagonie jsou její antioxidační účinky. Maqui má daleko nejvyšší obsah antioxidantů na světě, což lze poznat již podle zabarvení způsobeného anthocyany – sekundárním rostlinným barvivem. Slovo anthocyan pochází z řečtiny a znamená tmavomodrá rostlina.

Význam antioxidantů

Působí jako studna mládí, neboť vracejí tělu vitalitu, mladistvost, zdraví a zpomalují stárnutí. V Patagonii sbírají bobule maqui původní obyvatelé této oblasti, kteří již po celé generace znají zázračné účinky této rostliny.

Potraviny s vysokým obsahem antioxidantů jsou velice cenné, jelikož většina nemocí vzniká působením volných radikálů. Bobule maqui omezují jejich účinky, chrání před silným slunečním svitem, znečištěným ovzduším a jinými poškozeními životního prostředí. Jsou také zdrojem vitamínu C a beta-karotenu. Dalším antioxidantem je kyselina alfa-lipoová, kterou si tělo samo vytváří pouze v omezeném množství. Větší část musí být doplňována prostřednictvím přijímané stravy. Kyselina alfa-lipoová se často označuje jako univerzální antioxidant, neboť je schopná neutralizovat volné radikály rozpustné jak ve vodě, tak v tuku, na rozdíl od vitamínu C rozpustného ve vodě a pouze v ruku rozpustného vitamínu E. Dokáže chránit mozkové buňky. K dalším účinkům kyseliny lipoové patří schopnost zbavovat organismus těžkých kovů a následků radioaktivního záření, normalizovat hladinu cukru v krvi a u diabetiků redukuje i srdeční problémy. Také snižuje cholesterol, zlepšuje příjem kyslíku v srdci a zvyšuje šance na přežití po infarktu nebo mrtvici. Pomáhá proti vráskám a jizvám.

Co ještě maqui obsahuje

Je to skutečně superpotravina, jelikož obsahuje i řadu minerálních látek, jako je zejména vápník, draslík, železo a také koenzym Q10, důležitý antioxidant rozpouštějící tuk. Zvláště při intenzivním sportování se potřeba Q10 podstatně zvyšuje. Tento enzym rovněž redukuje záněty ústní sliznice a dásní. Je to dobrá prevence před paradontózou. Protože bobule maqui urychlují metabolismus, jsou dobrým pomocníkem při snižování hmotnosti.

Použití

Bobule maqui jsou k dostání čerstvé, sušené, v podobě prášku nebo v kapslích. Lze je použít stejně jako jiné plody do moučníků, pečiva, sladkostí, likérů apd.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X