Běhání dvakrát týdně vám prodlouží život

Běh není vhodný pro každého, ale měl by ho provozovat každý, komu to zdraví dovolí. Sami si tak pomůžete k tomu, že si prodloužíte život. Toto tvrzení potvrdila studie, která byla provedena v Itálii a Velké Británii. Podívejte se na to, jak vědci k takovému výsledku došli.

Cíl: uběhnout maraton

Vědci z Univerzit v Londýně a nemocnice v Itálii provedli mezi lety 2016-2017 studii u 138 zdravých dospělých osob. Pomocí sonografického vyšetření u respondentů provedli vyšetření, které mělo zaznamenat, jak je na tom jejich srdeční aktivita. Vědci se zaměřili na to, jaký rozdíl bude v aktivitě srdce před a po provedení výzkumu, tedy před pravidelným běžeckým tréninkem a po něm. Cílem účastníků totiž bylo připravit se na běžecký maraton. Pro vědce bylo přitom důležité, aby budoucí běžci splňovali kritéria běžného člověka a ne profesionálního sportovce. Účastníci tak museli splnit několik podmínek:

  • Nesměli trpět žádnými zdravotními problémy
  • Nesměli mít předchozí zkušenost s běžeckými závody
  • Neměli během studie běhat více než 2 hodiny týdně
Běh na dlouhé tratě zpevňuje cévy
pixabay.com

Samotný výzkum probíhal více než půl roku a jeho výsledky jsou docela přesvědčivé. Účastníci studie půl roku trénovali na maraton a poté se vydali na závod. Nejen že se možná někteří dostali do prvních pořadí, ale také si prodloužili život a zlepšili vitalitu srdce. Bylo prokázáno, že po půl roce běhání měli lidé pružnější cévy než před maratonem.

Běhání dvakrát týdně prospívá zdraví

Vědci provedli první vyšetření půl roku před maratonem a vyhodnocení po té 3 týdny po maratonu. Původně bylo k experimentu přijato celkem 237 osob, někteří celý proces ale nedokončili. Proto kompletní měření před i po běhu bylo provedeno u 138 účastníků.

Co se týče věku běžců, byl v rozmezí od 21 do 69 let a přibližně polovina byla zastoupena ženami. Vědci se zajímali o zlepšení fyzických funkcí, například krevní tlak nebo ztuhlost aorty. Ztuhlost aorty, která odvádí okysličenou krev ven z těla, se měřila právě pomocí sonografického vyšetření nebo magnetické rezonance.

Zdravotní přínosy běhání
pixabay.com

Jak si zlepšit a udržet vitalitu srdce

Mnoho z vás nechce nebo nemůže běhat maraton a jistě to po vás nikdo nemůže chtít. Je ale důležité o své srdce pečovat. Problémem je, že onemocnění srdce v počátečních fázích většinou nikdo nepozná. Nebolí a člověk necítí žádné obtíže. 

Pravdou ale zůstává, že dnešní doba je příliš uspěchaná, lidé často neumí odpočívat a prioritou není zdraví, ale splnění povinností. Takový infarkt myokardu může ovšem žebříček hodnot značně přehodnotit. Pokud to člověk i přesto neudělá, může se stát, že v konečném stadiu bude potřeba i transplantace srdce. Bohužel se jí v mnoha případech pacienti ani nedožijí.

Vitalitu srdce je potřeba udržovat a rozvíjet nejen pravidelnou a zdravou stravou, ale také vhodným pohybem a omezením stresu, se kterým se každý den setkáváme. Naučte se odpočívat, netrapte se, všechno má své řešení, a pravidelně choďte alespoň na procházky.

Pravidelný pohyb je důležitý pro zdraví
pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X