Otrava alkoholem a nikotinem

Nadměrné kouření a pití alkoholických nápojů vede k otravě. jde o častý způsob dráždění a utlumování nervové soustavy a celého organismu zvaný narkomanie (narkos – spánek, manie – návyk). Pití alkoholu člověka zdánlivě povzbuzuje a kouření uklidňuje.

Alkohol

Alkohol se může požít buď ve formě etylalkoholu, který je obsažen v továrensky vyrobených alkoholických nápojích, nebo ve formě metylalkoholu obsaženého v denaturovaném lihu.

Etylalkohol

Příznaky otravy a následky:

Smrtelná dávka etylalkoholu je 7 až 8 g na 1 kg váhy člověka. Otravu však způsobují už menší dávky. Prakticky každá opilost je otravou. Alkohol působí na cévy, rozšiřuje je, vzniká pocit tepla. Porušuje též sliznici žaludku a hlavně působí na mozek. Člověk v těžkém stupni opilosti usne, spánek přejde do bezvědomí a může nastat smrt obrnou řídícího ústředí dýchání a krevního oběhu v prodloužené míše.

Metylalkohol

Příznaky a následky: Metylalkohol zneužívají k pití hlavně ti alkoholici, kteří s ním přicházejí do styku v zaměstnání. Dávka 10 ml metýlalkoholu může již být smrtelná. Za 10 až 12 hodin po vypití rozbolí hlava, objeví se závratě, bolesti břicha, očí a postižený zvrací, špatně vidí, později může i oslepnout. Stav vede k bezvědomí a smrti obrnou dýchání a srdeční slabostí.

První pomoc

Při každé otravě alkoholem uložíme otráveného do dobře větraného prostředí, vyvoláme zvracení a při zástavě dýchání křísíme. Je-Ii postižený při vědomí, působí dobře černá káva.

Nikotin

Nikotin je jed z tabákových listů, který působí na útrobní nervy a na mozek. Smrtelná dávka je 1/20 gramu. U začínajících kuřáků, ale i u silných kuřáků po vykouření nadměrného množství cigaret nastává otrava, která se projevuje nevolností, slintáním, zvracením a nucením na stolici. Postižený má zúžené zornice a zpomalený tep. Podáváme silnou černou kávu a doporučujeme zhluboka dýchat čerstvý vzduch.

Zdroj: J. Junas, PAPP

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X