Straší vás ráno při pohledu do zrcadla opuchlý obličej? Nejčastější příčiny i účinná první pomoc

Zaklapneme zvonící budík, vstaneme a dopotácíme do koupelny. To jsou pro mnohé z nás první okamžiky nového dne. Co uvidíme, když se podíváme do zrcadla? Stopy po polštáři na tváři i vrabčí hnízdo na hlavě jsou normální. Když se vám však podaří zaostřit svůj zrak, možná si všimnete i další nepříjemnosti, váš obličej je poněkud opuchlý, oteklý.

Alergie i zdravotní potíže

V takovém případě je vhodné zahrát si na zdravotního detektiva. Důvodů, které mohou být příčinou toho, že váš obličej vypadá jinak, než když jste ho večer zahlédli naposledy, může být celá řada. Otok obličeje je například častým příznakem infekce dutin nebo toho, že jste alergičtí na něco, co jste snědli, nebo na něco ve vašem okolí. Oteklý ranní obličej může být též důsledkem celkového zdravotního stavu. Podle odborníků totiž existuje mnoho zdravotních potíží, které se mohou projevovat otoky obličeje, včetně onemocnění štítné žlázy, revmatoidní artritidy, potíží se zuby, systémového lupusu či onemocnění ledvin.

Dehydratace, málo spánku či pohybu i špatná životospráva

Pokud víte, že žádným takovým zdravotním problémem netrpíte, při sledování svého opuchlého odrazu v zrcadle si položte otázku, jestli jste se předešlou noc normálně vyspali. Neodchýlili jste se nějak od svého běžného spánkového režimu? Nedostatek spánku či nekvalitní spánek může být příčinou otoků zejména kolem očí a čelisti. Ve spánku se tělo přirozeně zbavuje toxinů, nedostatek spánku zatěžuje pleť a může přispívat k zadržování vody a otokům. Opuchlý obličej po ránu může být také způsoben dehydratací, spojenou například s nadměrnou konzumací alkoholu předešlý večer, nebo polohou při spánku, nevhodné je zejména spaní na břiše.

Plátky okurky jako účinná pomoc s opuchlým obličejem.
zdroj: freepik.com

Opuchlý obličej může být způsoben též nedostatkem pohybu. Fyzická aktivita „otevírá“ póry pokožky a zvyšuje její prokrvení. V důsledku toho se z těla vylučuje voda i sůl ve formě potu. Tím se udržuje rovnováha vody a soli v těle a snižuje se pravděpodobnost vzniku otoků i opuchlého obličeje. V neposlední řadě k zadržování tekutin v těle, a tedy i k oteklému obličeji napomáhá také zvýšený příjem soli a rafinovaných cukrů v potravě.

Triky, jak se opuchlého obličeje zbavit

Prevence je vždy lehčí a účinnější než řešení nepříjemných následků, nicméně přesto existují určité strategie, které vám mohou pomoci opuchlý obličej zmírnit tak, abyste se například nebáli jít do práce. Po ránu tak můžete vyzkoušet následující strategie:

  • studená voda – omytí obličeje studenou vodou nebo použití ručníku k vytvoření studeného obkladu pomůže otoky snížit. Použít můžete i kostky ledu, které ale před přiložením zabalte do čisté utěrky.
  • káva, čaj, okurky – přiložení kávové sedliny nebo namočeného a vychlazeného čajového sáčku na místa otoků stimuluje pokožku a stáhne cévy, čímž se otoky zmenší. Účinné je také přiložení studených plátků okurky.
  • masáž nefritovým válečkem – jedná se o nástroj, který při pohybu jemně masíruje obličej, čímž podporuje krevní oběh a napomáhá odtoku lymfy. To má pozitivní efekt též na otoky.
  • pohyb – stačí deset minut ranního běhu nebo podobné intenzivní aktivity, abyste rozproudili krev i lymfu, a uvidíte, že opuchlý obličej zmizí.
  • obličejová maska – v neposlední řadě existují i speciální pleťové masky, jejichž složení napomáhá otoky odstranit.  

Velmi příznivý vliv na vzhled našeho obličeje má obličejová jóga. Jak funguje?

Zdroj: healthline.com, merakilane.com, womenshealthmag.com, khealth.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X