Omezení 25 % přijatých kalorií za den přispívá ke zdraví i hubnutí

Pokud každý den snížíte svůj příjem kalorií, budete mít zdravější a také kvalitnější život. Nemusíte hned přestat jíst všechny vaše oblíbené zákusky, stačí se jen zamyslet nad tím, co jíte a občas se držet zpátky. Získáte lepší zdraví a snížíte váhu

I malé zmenšení porcí může mít velký výsledek

Nedávný výzkum, který byl publikován v časopise The Lancet Diabetes and Endocrinology může potěšit každého, kdo chce alespoň nějakým způsobem přispět k tomu, že bude zdravěji žít. Doktor William Kraus ze Severní Karolíny provedl studii s 200 lidmi, kteří měli v podstatě normální váhu, nebo jen nějaké to kilo navíc. 

Každý z účastníků studie snížil svůj denní příjem kalorií. Nebyl to žádný radikální řez do jejich stravování. Lidé, kteří se tohoto výzkumu zúčastnili, pouze hlídali, co konzumují. V průměru každý z nich snížil příjem kalorií přibližně o 300. Může se to zdát jako těžký úkol, obzvláště pro někoho, kdo rád holduje gastronomii. 

Jezte menší porce a kila půjdou dolů sama
pixabay.com

Podívejte se na následující přehled toho, co odpovídá 300 kalorií:

 • 150 g párků (cca 2,5 nožičky)
 • 200 g polotučného tvarohu
 • 1,5 bílého rohlíku
 • 100 g eidamu
 • 1,5 litru ochucené minerální vody
 • 100 g čočky
 • 1 laskonka
 • polovina tatranky

Zabraňte vzniku vážných onemocnění

Během výzkumu bylo zjištěno, že snížení příjmu o 300 kalorií přispívá k lepšímu zdravotnímu stavu. Vědci přišli na to, že se účastníkům studie se po upravení jídelníčku snížila hladina cholesterolu, upravila glykémie (hladina cukru v krvi), ale také se jim stabilizoval krevní tlak

Hyperglykémie, jak se vysoká hladina cukru odborně nazývá, může značit příchod cukrovky. Pokud je neléčená, dříve nebo později končí smrtí. Cholesterol je pro naše tělo důležitý, ale jen v přiměřeném množství. Při jeho nadbytku dochází k jeho ukládání do cév a zvyšuje se tak riziko vzniku ischemických srdečních chorob.

Sladkosti a dezerty obsahují příliš mnoho zbytečných kalorií
pixabay.com

Ke snižování váhy musí docházet pomalu

Výzkum potvrdil všeobecně doporučený postup hubnutí, tedy že snižovat váhu je nutné postupně a ne v příliš krátkém časovém horizontu. Při zmíněné studii účastníci v průběhu dvou let snížili váhu v průměru o 10 %. Což při váze 70 kg je 7 kg. Pro tělo však tento krok znamená podstatné snížení rizika kardiovaskulárních chorob, což se o krátkodobém hubnutí říci nedá, spíše naopak.

Jak docílit snížení příjmu o 300 kalorií

Snižování kalorií se může zdát jako těžký problém, obzvláště tehdy, když vás počítání nebaví nebo tomu třeba jen nerozumíte. Jak vyplývá z americké studie doktora Krause, nemusí to být tak složité, jak se na první pohled zdá. Nemusíte kvůli tomu měnit celý jídelníček. Opravdu stačí, když budete sledovat, co konzumujete a něco si během dne odpustíte, třeba brambůrky při večerním seriálu, nebo si nějakého jídla dáte menší porci.

Pokud si budete tímto jednoduchým způsobem hlídat jídelníček, můžete pozorovat řadu zlepšení:

 • Budete mít více energie během dne
 • Podstatně snížíte riziko vzniku civilizačních chorob
 • Na pohled o omak pocítíte lepší pleť a vlasy
 • Budete mít dobrý pocit z úspěchu

Zdravá strava a pohybová aktivity jsou univerzální lék
pixabay.com

Cukrovka 2.typu, vysoký krevní tlak a kardiovaskulární onemocnění jsou velkým problémem na celém světě, proto je třeba se někdy zamyslet nad svým životním stylem. Pokud patříte mezi ty, kteří většinu dne tráví v práci, případně mají povinnosti například s dětmi a nemají čas věnovat se každodenní sportovní aktivitě, vyzkoušejte malé změny v jídelníčku a zlepšete alespoň částečně svůj zdravotní stav. 

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X