Jako okra je označována rostlina z čeledi slézovitých ibiškovec jedlý (Abelmoschus esculentus). Nezralé plody ibiškovce jsou hojně používány v kuchyni jako zelenina. Seznamte se s touto rostlinou i vy a ochutnejte ji třeba na své dovolené.
Okra
Ibiškovec jedlý je jednoletou bylinou, kterou poznáte podle velkých žlutých květů a specifických plodů. Jedná se o starou kulturní rostlinu, která je svým původem z Indie. Dnes je však rozšířena v tropických a subtropických oblastech po celém světě. Ibiškovec dosahuje výšky 1 až 2 metrů a celá rostlina je řídce pokryta špičatými chloupky.
Plody
Hojně se využívají nezralé plody okry, a to zejména v Asii a Africe. Na dovolené v exotických končinách si tak můžete dopřát pokrmy s okrou. Plody se sklízejí nezralé a konzumují se syrové či tepelně upravené. I v České republice můžete zakoupit okru, například v mražené formě či naloženou v omáčce.
Pokrmy
Opravdu zajímavě vypadají plody po tepelné úpravě. Jsou totiž mazlavé a vytváří zvláštní sliz, ale tato slizkost se dá minimalizovat, pokud se vaří vcelku a krátce. Možné je plody jen osmahnout či povařit s kyselými přísady, například citrusy či rajčaty. Mnohdy stačí jen pár kapek citronové šťávy. Často je okra používána v dušených pokrmech se zeleninou a masem. Podávána je okra i ve formě polévek například s rybou.
Výživový obsah
Okra obsahuje řadu vitamínů (A, C, B6) a minerálních látek (vápník, železo, draslík). Je také bohatá na vlákninu, obsahuje také bílkoviny, tuky a jen malé množství kalorií.
Zdravotní přínosy
Trávicí trakt
Okra je díky obsahu vlákniny nesmírně přínosná pro trávení, a to i vzniklý sliz, který vzniká při jejím vaření. Napomáhá správným pohybům střev a je prevencí problémů s trávením, jako jsou křeče, zácpa či nadýmání. Díky obsahu vlákniny snižuje také hladinu cholesterolu.
Imunitní systém
Okra obsahuje vitamín C a další antioxidační složky, které podporují zdraví imunitního systému.
Krevní tlak
Okra je dobrým zdrojem draslíku, který je velmi důležitý pro zdraví lidského těla. Udržuje tak správnou rovnováhu tekutin v těle, pomáhá uvolňovat krevní cévy a tepny, tedy i snižuje krevní tlak a preventivně pečuje o zdraví kardiovaskulárního systému.
Pokožka a zrak
Díky obsahu antioxidantů a vitamínu A je okra nesmírně přínosná i pro zdraví pokožky. Podporuje její hojení, snižuje riziko stárnutí pokožky a bojuje proti vlivu volných radikálů. Vitamín A je důležitý především pro zdraví očí. Důležité jsou především beta karoteny, xanthan a lutein, které neutralizují volné radikály a chrání před degradací buněk v těle, a to včetně těch, které jsou zodpovědné za náš zrak. Okra je bohatá na antioxidanty a chrání před makulární degenerací, která přichází nejčastěji s věkem.
POZOR: Okra obsahuje poměrně vysokou hladinu oxalátů, které se vážou na vzniklé ledvinové a žlučové kameny a mohou podporovat jejich růst. Proto by se nemělo konzumovat příliš okry najednou.