Marihuanu lze poznat z dechu jen za pomoci elektrického proudu. V budoucnu se tak budeme moci snadno otestovat před usednutím za volant

Alkohol a jiné návykové látky mají podstatný vliv na vnímání a pozornost člověka. Proto je jejich požívání přísně zakázáno nebo významně omezeno v souvislosti s řízením vozidla. Jak ale uživatele za volantem odhalit?

Hledá se rychlé řešení

Zjištění požití alkoholu před jízdou je jednoduché a stačí k němu dechová zkouška. V případě podezření na užití marihuany, nejčastěji užívané lehké drogy, je však nutné odebrat krev. Krevní zkouška poté potvrdí nebo vyvrátí přítomnost účinné látky THC v krvi řidiče. To je jednak časově i finančně náročné a také je nutné se i s řidičem přesunout na specializované pracoviště.

Odborníci již několik let intenzivně pracují na možnostech zjištění požití THC rychlejším, levnějším a snadnějším způsobem. Existují sice metody, jak chemickou analýzou odhalit přítomnost THC v lidském dechu, ale je třeba vyvinout způsob, který zvládne bez potíží na místě provést každý policista bez předchozího chemického vzdělání.

Dechová zkouška je běžnou součástí silniční kontroly
Zdroj: pixabay.com

Pomoci může elektřina

Vědecký tým z Kalifornské Univerzity v Los Angeles přišel nedávno s metodou, která k odhalení přítomnosti THC v dechu využívá elektrický proud. Zatímco samotná metoda již byla detailně popsána a testována, je třeba vymyslet jednoduchý přístroj, který se bude moct používat přímo během silničních kontrol.

Experti chtějí při detekci THC využít elektřinu, která způsobí oxidaci, tedy odstranění molekul vodíku. Jedná se o jednoduchou reakci, která nevyžaduje žádné speciální prostředky ani chemikálie. To znamená, že hotový přístroj bude levný a snadno dostupný.

K odhalení marihuany v dechu stačí jednoduchá chemická reakce
Zdroj: pixabay.com

Změřte se, než sednete za volant

Odborníci z Univerzity v Kalifornii se snaží o totéž, co již běžně existuje v souvislosti s pitím alkoholu- jednoduché testery. Ty by měly být určeny jak pro policii, tak pro domácí použití. Řidič by si tak mohl sám změřit, jestli je ještě pod vlivem marihuany a případně odložit plánovanou cestu autem.

Problematika detekce THC se stává aktuálnější v souvislosti s legalizací marihuany v mnoha zemích světa. Snadná dostupnost lehkých drog apeluje na svědomí řidičů stejně jako v případě požívání alkoholu. Přestože řízení pod jejich vlivem je legislativně zakázáno, stále je třeba důsledných kontrol dodržování tohoto nařízení.

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X