Ochutnejte Buddhovu ruku a podpořte své zdraví

Už jste slyšeli o ovoci zvaném buddhova ruka? Buddhova ruka (Citrus medica var. Sarcodactylis) je v našich končinách nepříliš známou odrůdou citrusů. Její název vychází ze vzhledu plodů, které mají tvar lidské ruky. Tato rostlina bývá často vysazována jako okrasná a nalezneme ji v zahradách nebo v květináčích umístěných na terasách. Nemá ráda mráz. Dorůstá výšky 2,5 – 4,5 metrů. V tradiční čínské medicíně symbolizuje štěstí, dlouhověkost a bohatství. Sušené plátky nezralých plodů se využívají jako lék na povzbuzení.

Buddhova ruka a její použití

Buddhova ruka nabízí velmi aromatickou vůni, plody neobsahují dužinu ani šťávu. Používá se jako součást dezertů nebo do pikantních jídel a alkoholických nápojů. Využívá se i ke kandování. V Číně, Malajsii a Japonsku ji využívají pro provonění pokojů a oblečení.

Pro konzumaci je vhodné pouze malé množství, neboť jinak může způsobovat bolesti žaludku. Můžete oloupat kůru a nakrájet na malé plátky. Také ji lze nastrouhat, ale jde to trochu hůře a to díky jejímu neobvyklému tvaru. Nastrouhané hobliny lze použít pro ozdobení moučníku.

Můžete ji použít, když dusíte tofu, vaříte rýži, ryby nebo těstoviny. Přidá citronovou chuť. Pokud plody povaříte 10-20 minut ve vodě, získáte lahodný čaj.

Zdravotní přínosy

  • Pomoc při odkašlávání – To je nejčastější výhoda, pro níž se plody využívají. Pomáhají odkašlávat a uvolňovat hleny. Jejich účinky se zvýší, pokud je namočíme do vody.
  • Úleva od bolesti – Obsahuje látky, které pomáhají zmírnit bolest. Patří mezi ně limonin, kumarin a diosmin. Tyto látky mají také vlastnosti protizánětlivé. Také urychluje procesy hojení a rychlejší blednutí modřin.
  • Kontrola krevního tlaku  Alkoholový extrakt z ovoce působí jako vazodilatační činidlo a relaxant. Rozšiřuje koronární cévy, čímž zvyšuje krevní oběh. Díky tomu dochází ke snižování rizika vzniku mrtvice či srdečního infarktu.
  • Podpora imunity – Látky v ovoci obsažené pomáhají stimulovat a posilovat imunitní systém.
  • Zmírnění menstruačních obtíží – Toto šťavnaté ovoce je velmi prospěšné ženám, které zažívají menstruační křeče, nadměrné krvácení a výkyvy nálady. Způsobují to antioxidantní vlastnosti, které ovoce nabízí.
  • Gastrointestinální přínosy – Ovoce je prospěšné pro gastrointestinální problémy mezi něž patří zácpa, nadýmání, žaludeční nevolnosti, křeče nebo průjem. Pomáhá snižovat záněty vznikající v žaludku, usnadňuje trávicí obtíže a podporuje správné vylučování.
  • Bohatý zdroj vitamínu C – Kromě podpory imunity má vitamín C pozitivní účinky pro omlazení pleti, rozzáří pokožku a pomáhá zpomalovat procesy stárnutí.
  • Boj proti infekci – Antivirové vlastnosti tohoto citrusového ovoce pomáhají v prevenci virových infekcí, zejména v souvislosti s krkem a nosem.
  • Zdravá hladina cholesterolu – Díky pektinu, který ovoce obsahuje, vám pomůže udržet zdravou hladinu cholesterolu v těle.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X