Objevte neuvěřitelné zdravotní výhody „zakázané“ černé rýže

O černé rýži většina lidí nikdy neslyšela a to i přesto, že se jedná o jednu z nejzdravějších plodin. Tato starověká plodina byla dříve určena pro čínskou vrchnost a od té doby se o ní na mnoha místech mluví jako o zakázané rýži. Vám ovšem nijak zakázaná není a ačkoliv ji v běžných obchodech jen tak neseženete, představíme si její hlavní zdravotní výhody.

Pomáhá předcházet obezitě efektivněji než rafinované obiloviny

Rýže černáTi, kteří trpí prediabetem nebo jinou formou metabolického syndromu či inzulinové rezistence, by měli konzumovat co nejvíce vlákniny. Té obsahuje černá rýže mnoho.

Zpomaluje vstřebávání cukru v krvi

Černá rýže pomáhá jako ideální prevence diabetu, snižuje zejména riziko vzniku cukrovky typu 2 a dalších komplikací, které souvisí se vstřebáváním sacharidů a glukózy.

Bezlepková potravina

Stejně tak jako ostatní druhy rýže, i černá rýže je přirozeně bezlepková. Celiakie je vzácná citlivost na lepek a pokud patříte mezi osoby s touto alergií, černé rýži se rozhodně nevyhýbejte, je užitečná při odstraňování zažívacích potížích spojených s citlivostí na lepek.

Zlepšuje trávení

Černá rýže je vynikajícím zdrojem vlákniny. Pokud trpíte průjmy nebo zácpou, pomůže vám se zlepšením konzistence stolice a ve snadnějším vyprazdňování. Dostatek vlákniny zabraňuje zvýšené absorpci toxických látek v těle, které se z vás rychleji dostanou ven. Černá rýže je ideální prevencí proti poruchám trávení, mezi které patří například syndrom dráždivého tračníku.

Detoxikace těla

Ještě než se dostaneme k antioxidantům, je dobré vědět, že černá rýže výrazně napomáhá detoxikaci a to nejen čištěním střev, ale i jater. Je bohatá na zdravé přírodní složky rostlinného původu, které snižují zánětlivost v těle a napomáhají nastolit zdravé vnitřní prostředí.

Velké množství antioxidantů

Černá rýže je jednou z mála plodin, které obsahují vysoké množství anthokyaninů. Jedná se o heteroglykosidy s výraznými antioxidačními vlastnostmi. V černé rýži dále najdeme antokyany, u kterých bylo prokázáno, že napomáhají s prevencí kardiovaskulárních onemocnění, zlepšují mozkové funkce a do jisté míry nás i chrání proti rakovině. Pokud se černá rýže použije k lokální aplikaci, je z ní ideální prostředek pro uzdravení pokožky a vlasů. Pokožce pomáhá vysokým obsahem vitamínu E. Vlasům zase pomáhá vysokým obsahem vitamínů skupiny B a bílkovin napomáhajících stimulovat růst vlasů.

Ochrana srdce

Výzkumy ukázaly, že černá rýže může napomáhat se snížením formací aterosklerotického plaku v cévách, což je velmi důležité v prevenci srdečních záchvatů a mrtvice.

Chrání před záněty

U tohoto druhu rýže je dobře známo, že má mnohem více protizánětlivých vlastností než ostatní druhy rýže. Jak již bylo zmíněno, černá rýže je bohatá na antokyany, což jsou rozpustné pigmenty, které se řadí mezi flavonoidy a díky kterým má mnoho druhů ovoce a zeleniny svou barvu. V lidském těle však nepomáhají s barvou, nýbrž se snížením zánětů.

Pomáhá při hubnutí

Hubnutí je u černé rýže podpořeno zejména vysokým obsahem vlákniny, díky kterému si déle udržíme pocit sytosti. Pomáhá také se snížením chuti k jídlu a to natolik, aby podpořila váš boj proti příjmu vysokého množství kalorií.

Udržuje zdravé oči

Nyní se opět vrátíme k antokyanům. Pomáhají chránit oči před degenerativními problémy. Některé studie poukazují, že by mohla černá rýže sloužit k prevenci i léčbě zhoršeného vidění. Pomáhá zejména se snižováním rizika makulární degenerace, rozvoji šedého zákalu a dalším problémům se zrakem.

Nenechte se zmást názvem, pro nákup černé rýže nemusíte jít na „černý trh“, ale naopak do obchodu se zdravou výživou. Snadno ji nakoupíte i na internetu. Je třeba si uvědomit, že černá rýže je nerafinovaná, což znamená, že ji budete muset vařit déle. Pro dosažení nejlepšího výsledku je vhodné tuto rýži před vařením na několik hodin namočit do vody. Následně se můžete jen těšit na zdravotní přínosy, které jistě sami zaznamenáte.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X