Noni je léčivé superovoce Pacifiku

Domovinou nízkého stálezeleného stromu nebo keře je jihovýchodní Asie. Odtamtud se dřevina rozšířila až do Australie a dále. Na Havaji se stromu začalo říkat noni.

Léčivé účinky noni

Rostlina je velice oblíbena pro své léčivé účinky, které mají široké spektrum použití. Zdravým lidem pomáhá šťáva z plodů noni, nebo plody samotné udržet dobrou fyzickou i duševní kondici a nemocní jsou noni léčeni. Prokazatelné jsou kladné výsledky při léčení rakoviny, různých infekcí, artritidy, cukrovky, astmatu, vysokého krevního tlaku, menstruačních potíží, srdečních problémů a obecně při zmírnění bolesti. Šťáva z plodů noni se používá také v alternativní medicíně u distorzí, zlomenin a jiných poranění, také při žaludečních a trávicích problémech, arterioskleróze, depresích, chřipce a nachlazení, ale také při demenci nebo dokonce drogové závislosti.

Co noni obsahuje

Šťávu tvoří z 90% voda a zbytek jsou proteiny, tuky a uhlohydráty. Také se v ní nachází veškeré esenciální aminokyseliny a vitamíny. Především provitamín A (retinol) a vitamíny A, B – 1,2,3,5,6,7,9,12. Významný je také podíl vitamínů C a E.

Z minerálních látek je důležitý draslík, vápník, železo, sodík, hořčík, mangan, selen, měď, zinek a molybden.

Z dalších látek nelze opomenout esenciální mastné kyseliny, tedy takové látky, které si tělo samo nevyrábí. Například je to kyselina linoleová a rovněž mastné kyseliny neesenciální. Nutno je také zmínit polysacharidy a flavonoidy, které působí velice blahodárně na kardiovaskulární systém, stabilizují frekvenci srdečního tepu a snižují vysoký krevní tlak.

Důležitou roli hraje také scopoletin, který tlumí bolesti a záněty, pomáhá při dně, zabraňuje růstu plísní a bakterií.

Použití

Ideální je konzumovat noni v tekuté formě. Čistý extrakt nemá nějak příjemnou chuť podobně jako samotné plody noni. Popisována je jako plesnivá nebo připomínající sýr. Je třeba si na ni zvyknout a stačí jen malá dávka extraktu přidaná do džusu nebo šťávy z borůvek, malin či grepů. Kupte si raději pouze čistou šťávu bez dalších příměsí, ikdyž je k dostání také listový či semenný olej, který je však určen především k ošetřen pleti.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X