Kdo zkusí bosé boty, nechce jiné. Jsou prostě a jednoduše pohodlné. Neseberou nám svobodu, ale zajistí komfort. Najednou začnete přemýšlet:
- Proč se mačkat?
- Proč stát celý den na špičkách?
- Proč chodit jako robot?
- Proč se ochudit o podněty ze země?
- Proč nechat nohy mrznou, neprokrvit je?
V barefoot botách s tenkou flexibilní rovnou podrážkou a především dostatečně širokou špičkou je noze příjemně. Těžko se pak, i když třeba jen na pár hodin, cpete do úzkých bot, které podobou zdaleka neodpovídají tvaru chodidla. Nohu musíte prostě a jednoduše zdeformovat do tvaru boty – obvykle skřípnout prsty pořádně k sobě, případně trochu přikrčit, stoupnout si víc či míň na špičky. Nejen podpatky, ale i „běžné“ boty mají často mírně vyvýšenou patu, která posunuje naše těžiště. To od nohou často pramení bolesti zad, krční páteře, hlavy.
U dětí jsou barefoot boty stále žádanější, rodiče nechtějí dětem ničit zdraví, křivit nohy a když je zkusí sami, není cesta zpět do konfekční obuvi.
Ale co zima a podrážka jak nic?
Roman Vybíral je nadšený bosochodec, ani zima ho neodradí. Má v tom jasno: ,,Noha byla odjakživa stvořena k volnému pohybu, cca 30% všech vazů, šlach a svalů se nachází od kotníku dolů. Když má chodidlo plný prostor pro svou práci, pohyb a prostor, odmění se nám úžasnou termoregulací.“
Stačí se hýbat, trénovat, otužovat, chlad od nohou je přirozený a zdravý.
Pomoci si můžeme kvalitními ponožkami a vložkami z merina, které tepelný komfort podpoří. Geniální ovčí vlna v zimě hřeje, v teple chladí, pomáhá odvádět vlhkost a je nápomocná pro termoregulaci a zdravá z pohledu hygieny nohou.
,,Zkuste celoročně dopřát noze alespoň pár minut denně kontakt chodidla se zemí. Říká se tomu “grounding”, kdy se tělo napojí na léčivou sílu Země a čerpá z ní sílu, teplo a energii.“ doporučuje Roman.