Nocebo – odvrácená strana placebo efektu

O placebo efektu jste již zřejmě slyšeli. Jeden příklad za všechny je podávání pilulky bez účinné látky pacientům, kteří si myslí, že se jedná o pravý lék. Díky tomu se jejich zdravotní stav může zlepšit pouze za pomoci jejich vlastní mysli. Znáte však i opačný, tzv. nocebo efekt?

Nocebo – zlé dvojče placeba

Jestliže někomu podáme falešnou pilulku s varováním, že má strašlivé vedlejší účinky (např. vyvolává zvracení), dotyčný velmi pravděpodobně začne pociťovat nevolnost. Na podobném principu může u některých pacientů fungovat i sdělování informací o jejich prognóze  – pokud lékař oznámí, že operace nebo léčba může mít negativní výsledky, mysl automaticky počítá s rizikem. Šance na uzdravení tak okamžitě klesá, a to pouze přenastavením naší mysli. Mluvíme o méně známém, ale neméně důležitém dvojčeti placeba – nocebo efektu.

“Věříme-li, že nám léčba nepomůže, pak to tak pravděpodobně bude – a naopak.”

Hra s lidskou myslí

“Kdykoli provádíme testy, pozorujeme, že vedlejší příznaky placebo léků zrcadlí vedlejší příznaky skutečných léků.” potvrzuje John Kelley, Ph.D., zástupce ředitele výzkumného programu na placebo efekt na Harvardské univerzitě. “Síla představivosti je ohromná. Stačí, když pacienta požádám, ať si představí nějakou fyzicky náročnější aktivitu. Díky magnetické rezonanci vidíme, jak se části mozku mění a pohybový kortex se aktivuje. Stejně tak můžeme u různých pacientů aktivovat části mozku, které ovlivňují bolest či obavy.”

Temná strana placeba je nocebo efekt
zdroj: pixabay.com

Nocebo efekt v medicíně

Zdravotnický personál často ve spojitosti s nocebo efektem řeší velké dilema. Ačkoli má pacient ze zákona právo vědět, jaký je jeho zdravotní stav a jak se léčba vyvíjí, lékaři se shodují na tom, že nocebo efekt často negativně ovlivňuje přístup k léčbě a víru v uzdravení. Především, pokud jsou pacientovi sdělena všechna rizika, která s sebou přináší např. ozařování a chemoterapie.

Momentálně se uvažuje nad novými řešeními a začínají se využívat “léky”, u kterých se ví, že jsou pouze placebem. Protože je ale pacient důkladně informován o tom, jak placebo funguje a jak skvělé výsledky může mít, má od začátku pozitivní očekávání a léčba je mnohem úspěšnější.

Jak vyzrát na nocebo?

Pokud se snažíte vyléčit nějaké neduhy, pozitivní přístup a víra v léčbu může být polovinou úspěchu. Ale nejen v souvislosti s nemocemi a léky vám může pozitivní myšlení ušetřit spoustu práce. Zkuste odbourat negativní energii a myšlenky směřovat jinam, než k obavám. Začněte třeba pravidelnou meditací.

Tereza Menzlova

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X