8 způsobů, jak zvýšit hladinu melatoninu

Máte potíže se spánkem? Může se na tom podílet celá řada faktorů, pravděpodobně však nedostatek melatoninu. Zvyšte v těle hladinu melatoninu a podpoříte tak lepší spánek. Melatonin je hormon, který produkuje epifýza. Je důležitý pro kvalitní noční spánek. Jeho hladinu v těle lze zvýšit a níže si představíme, jak na to.

Jak zvýšit hladinu melatoninu?

1. Získejte 10 minut slunečního světla každý den

Výzkum ukazuje, že expozice slunečního záření zvyšuje produkci melatoninu v noci. Pokud vaše tělo nevystavíte slunečnímu záření, nebude v noci produkovat optimální množství melatoninu. Mějte však na paměti, že přílišné vystavování se slunečním paprskům může být pro naše tělo i škodlivé.

2. Vyrazte kempovat

Tento návrh může znít trochu podivně, ale pobyt v přírodě a kempování snižují expozici umělého osvětlení a v důsledku toho se může normalizovat hladina melatoninu v těle. Může být prospěšný i víkendový pobyt.

3. Horká lázeň před spaním

Horká lázeň uvolní naše tělo a zvýší hladinu melatoninu.

4. Snížení expozice LED diod během noci

Vystavení modrému světlu blokuje tvorbu melatoninu. Proto je důležité se alespoň hodinu před spaním vyhýbat přístrojům, které toto světlo vyzařují. Patří mezi ně televizor, počítače, telefony a další obdobná zařízení.

5. Dopřejte si na noc cukr

Neznamená to však, že byste jedli sladkosti. Můžete využít přírodní cukry, které jsou ve velkém množství obsažené především v ovoci – ananas, banány nebo pomeranče.

6. Vyhýbejte se alkoholu a kofeinu

Někteří lidé si myslí, že alkohol podpoří spánek. Sice vám pomůže rychleji usnout, ale bude přerušovat váš hluboký spánek. Kofein není obsažen jen v kávě, ale i v celé řadě dalších nápojů. Z těla se kofein odbourává až 8 hodin.

7. Meditujte před spaním

Meditace má uklidňující účinky a může přispívat k relaxačním aktivitám jako je hluboké dýchání.

8. Udržujte v místnosti tmu

Ideální produkce melatoninu nastává ve tmě, proto je tma pro kvalitní a hluboký spánek tak důležitá.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X