Nedostatek, ale i nadbytek spánku stojí za vznikem mozkové mrtvice

Spánek je důležitou součástí dne. Během noci se všechny části našeho organismu regenerují a my nabereme nové fyzické i psychické síly. Co se ale stane, jakmile začneme spánek zanedbávat? A kolik spánku je tak akorát?

Nedostatečný spánek škodí zdraví

Pokud zanedbáváte noční klid, abyste dohonili vše, co jste během dne nestihli, pravděpodobně prokazujete svému tělu medvědí službu. Nevyspalí a unavení druhý den budete opět jen málo produktivní, což povede ke snaze dohonit vše na úkor večerního spánku.

Existuje však také vážnější důvod, proč byste měli dbát na dostatečně dlouhý a kvalitní spánek. Vědecká studie Pekingské Univerzity odhalila, že nedostatečný spánek zvyšuje riziko mozkové mrtvice, infarktu myokardu a dalších mozkových a srdečních chorob. Spánek se tak řadí do skupiny důležitých součástí zdravého životního stylu, které není radno podceňovat.

Výzkumný vzorek Pekingské studie tvořilo 487 200 osob v průměrném věku 51 let, přičemž nikdo z nich neměl předchozí problémy s chorobami srdce a cév. Během desetiletého pozorování došlo k více než 130 000 případům mozkové mrtvice, přičemž nedostatečný spánek pacientů byl jedním ze společných ukazatelů.

Málo spánku vám může způsobit zdravotní problémy
Zdroj: pixabay.com

Jak vyřešit problémy se spánkem

Pokud máte malé děti a noční buzení je vaše každodenní rutina, nespraví to zřejmě nic jiného než čas. Lidský organismus je na podobnou zátěž spojenou s mateřstvím přirozeně připravený a tak se nebojte trvalých následků.

Pokud však trpíte nespavostí, večer se v posteli dlouho převalujete nebo se budíte uprostřed noci v hlavou plnou myšlenek, existuje několik tipů, jak si dopřát kvalitní spánek:

  • Omezte sledování televize a telefonu, zvláště před spaním. Nemusíte si odpírat oblíbený seriál. Stačí po skončení sledování nechat oči chvíli odpočinout u knížky, nebo využijte čas třeba k vyklizení nádobí z myčky.
  • Před spaním místnost dobře vyvětrejte a pokud není příliš zima, nechte otevřenou ventilaci celou noc. Výborným trikem je také dopřát si před spaním krátkou procházku na čerstvém vzduchu.
  • Nejezte na večeři těžká jídla. Žaludek zápasící s tučným masem a porcí zelí vás nenechá jen tak usnout. Pytlík brambůrků snědených těsně před spaním taky není nejlepší ukolébavka.
  • Choďte spát ve stejnou dobu a ráno si nařiďte budík i o víkendu. Vaše tělo miluje pravidelný rytmus.
Před spaním omezte sledování televize
Zdroj: pixabay.com

Kolik hodin bychom měli spát

Lékaři a spánkoví specialisté se v posledních letech svorně shodují na tom, že ideální doba spánku je 7 hodin denně, tedy v noci. Pokud spíte kratší dobu, nebo máte spánek několikrát za noc přerušovaný, časem se to pravděpodobně odrazí na výše zmíněných zdravotních problémech.

Pokud naopak spíte déle a ještě si přes den rádi dopřejete kratší siestu, můžete si přivodit vážnější komplikace v pozdějším věku. Bylo totiž dokázáno, že přemíra spánku podstatně zvyšuje riziko mozkové mrtvice, která je jednou z nejčastějších příčin předčasného úmrtí na světě.

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X