Hektický způsob života nahrává odbývání se nekvalitním jídlem a nedostatečnému příjmu tekutin. Nemůžete se pak ale divit, že tělo po týdnech zoufalého volání vypoví službu. Následky dehydratace nezmizí na lusknutí prstu a boj s nimi vás bude stát spoustu sil.
Kde je pravda?
Říká se, že pitný režim je ta nejvýdělečnější reklama na světě. Příjem tekutin se prý zbytečně nafukuje a přikládá se mu až velká důležitost. Záleží na každém z vás, jestli dáte přednost známým minerálkám a ovocným šťávám. Pitný režim je dost možná jen marketingový tah, ale dehydratace je zdravotní problém, který může na fungování lidského organismu napáchat velké škody. Ve chvíli, kdy jste dehydrovaní, je na sklenici čisté vody příliš pozdě. A právě proto je prevence v podobě pitného režimu nejlepší možnou obranou před celou řadou zdravotních komplikací.
První komplikace
Jako první se dostaví pocit žízně. Neměli byste ho podceňovat. Je totiž důrazným indikátorem, že vašemu tělu něco schází. Na samém začátku stačí malá sklenice vody, později se nároky samozřejmě zvyšují. Na druhou stranu není pro silně dehydratovaného člověka přínosné, když vypije velké množství vody naráz. Velice snadno dojde k přetížení organismu, sevře vás palčivá bolest hlavy nebo malátnost. Řešení je snadné. Udělejte z pitného režimu zábavu, nainstalujte si aplikaci, která vám připomene nutnost napít se. Pro někoho může být takové upomínání příliš mentorské, na druhou stranu tak předejdete mnoha zdravotním problémům.
Projevy dehydratace jsou různé a každého ovlivňují v jiném pořadí a jinou intenzitou.
- únava a ospalost
- bolesti hlavy
- snížení krevního tlaku
- palpitace (bolest na hrudi, pocení) – v krajním případě může dojít k tak výraznému snížení objemu cirkulující krve, že jí srdce nemá dostatek pro zásobení všech orgánů, dochází k srdeční zástavě
- svalové křeče
- podrážděnost, malátnost
- ztráta elasticity kůže
Na barvě záleží
Čím více tekutin přijmete, tím častěji budete navštěvovat toaletu. Moč vzniká v ledvinách, kde se tekutiny mísí s odpadními látkami a jsou pravidelně vylučovány. Při dehydrataci je moc více koncentrovaná, zapáchá a je podstatně tmavší, ledviny totiž vodou začnou šetřit. V krajním případě, který je pro vás ohrožující na životě, může dojít k anurii, kdy ledviny blokují produkci moči úplně. Barva moči je pro vás tedy prvním varovným signálem, že je příjem tekutin nedostatečný.
O vodě a všem ostatním
Zařaďte do jídelníčku potraviny, které obsahují velké množství vody (často atakuje hranici devadesáti procent). Patří mezi ně listové saláty, okurky, cukety, vodní melouny, jahody a broskve, rajčata, listové saláty a neprávem opomíjený řapíkatý celer.
Přitěžující okolnosti
Běžně se dostáváte do situací, kdy je nutné příjem vody zvýšit. Nejedná se ale jen o horké počasí, kdy teploty překračují třicetistupňovou hranici. Myslete na pitný režim i po příliš kořeněném nebo slaném jídle, při nachlazení a nevolnosti, když zvracíte a trpíte průjmy, během těhotenství nebo ve stresových situacích.
Ohrožené skupiny
Dospělý člověk by měl přijmout zhruba dva a půl litru tekutin. Výsledná hodnota závisí na pohlaví, fyzické zátěží, tělesné konstituci a počasí. Nemusíte ale bazírovat na jedné sklenici, která vám schází nebo přebývá. Tělo vám samo řekne, že je něco špatně. U dětí musíte mít ale pitný režim pod dohledem. Nedostatek může zhoršovat následky dehydratace, nadměrný příjem zatěžuje ledviny. Dávejte si pozor i na střídání čajů, vody, moštů nebo mléka. Čistá voda může při dlouhodobém užívání způsobovat průjem.
Zdroj: nhs.uk