Během redukce hmotnosti jsou důležité nejen vydané kalorie při pohybu, ale také ty přijaté. O zdravém jídelníčku toho už určitě víte mnoho, ale víte, že mezi nápoji můžete nalézt pomocníky, kteří podpoří vaši snahu o zhubnutí?
Káva navozuje pocit sytosti
Několik studií popisuje pozitivní účinky kávy na chuť k jídlu. Každý šálek uvnitř těla podporuje produkci peptidu YY, tedy hormonu zodpovědného za váš apetit. Díky kávě se budete cítit sytí a můžete si tak pomoci v případě, že je oběd ještě daleko nebo vám naopak porce nestačila a honí vás mlsná na něco sladkého.
Zajímavé je, že nejvyšší účinky má v tomto ohledu káva bezkofeinová, která údajně dokáže navodit pocit sytosti až na 3 hodiny po vypití.
Ať už preferujete klasickou kávu nebo tu bez kofeinu, mějte na paměti i negativní účinky jejího pití na vaše zdraví. Nadměrná spotřeba kávy má negativní účinek na hladinu krevního tlaku. Kofein na sebe také váže vodu, proto byste po každém hrnku kávy měli vypít sklenici vody, abyste předešli dehydrataci.
Pevná strava je lepší, než tekutá
Dáváte si k snídani mléčný koktejl, na svačinu zeleninové smoothie a k obědu polévku? Možná pro své zdraví neděláte tak dobře, jak byste si mysleli. Podle nejnovějších výzkumů je tekutá strava pro váš organismus a zejména snahu zhubnout na vysněnou váhu spíše škodlivá.
Prvním důvodem je množství- v tekutém stavu snadno přeženete správné množství. Zatímco celé jablko, banán, mrkev a pomeranč byste do sebe soukali několik minut, stejné množství ovoce rozmixované ve freshi vypijete během okamžiku.
Tekutá strava obvykle obsahuje méně vlákniny, která může za pocit sytosti. Díky tomu vaše tělo později rozpozná, kdy má dost a vy toho sníte více. Zároveň se později dostaví snížení chuti k jídlu.
Abyste si naplno vychutnali každé jídlo, je potřeba jej řádně rozžvýkat. Během žvýkání je každé sousto v těsném kontaktu s chuťovými buňkami, které mohou vnímat jeho chuť i texturu. Pokud zvolíte tekutý pokrm, vaše chuťové pohárky jsou o tento zážitek ochuzené a tudíž se nedostaví pocit, že jste si dali něco dobrého.
Během žvýkání také mozek dostává informace, že ústa přijímají potravu. Za nějaký čas je tato informace vyhodnocena s tím, že se dostaví pocit sytosti. Pokud si místo křupavé zeleniny dáme krémovou polévku, pocit sytosti se dostaví později.
Milujete ovocné džusy a smoothies? Přečtěte si, proč pít džus jen jednou za den.
Dejte si sklenici vody před každým jídlem
Pitný režim je důležitý pro celý organismus, ale věděli jste, že správné načasování nápoje hraje klíčovou roli při snaze zhubnout?
Pokud během jídla usrkáváte nápoj, strava se ve vašem žaludku naředí a trávení neprobíhá optimálním způsobem. Zároveň se prostředí uvnitř břicha příliš ochladí a místo správného trávení jídla se organismus snaží především zahřát. To způsobuje oslabení sleziny, která má na starosti právě trávení některých živin.
Vědci prokázali, že sklenice čisté vody vypitá před jídlem pomáhá navodit dřívější pocit sytosti. Pokud naplníte svůj žaludek částečně vodou, nedokážete potom sníst tak velké množství jídla.
Ideální teplota vody na pití je vlažná, ale můžete zkusit také pití horké vody, které se stalo v posledních letech módním hitem. Vyhýbejte se naopak příliš chladné vodě nebo nápojům s kostkami ledu, které jsou vhodné pouze v extrémním horku.
Zdroj: healthline.com