Mikroby v našich ústech – prospívají i škodí

Dbáte pečlivě na ústní hygienu? A víte, že vaše ústa jsou domovem pro miliony bakterií? Ne všechny jsou ale zdraví prospěšné. Přílišné čistění vyžene ty dobré, špatná hygiena zase naláká ty škodlivé. Jak tedy správně pečovat o o jazyk, zuby a dásně? Nejdůležitější je rovnováha!

Mějte v ústech to správné prostředí

Naše ústa jsou přirozeným domovem pro miliony bakterií, těch prospěšných a bohužel i těch škodlivých. Ty druhé můžou zapříčinit řadu zdravotních potíží, proto bychom jim měli věnovat zvýšenou pozornost.
Stejně jako např. ve střevech, i v našich ústech můžeme narazit na množství přirozeně se vyskytujících mikrobů. Tzv. ústní mikrobiom má na svědomí zejména rovnováhu prostředí v puse a jakousi ochrannou vrstvu našich úst. Při jejím porušení je jejich povrch náchylnější na vznik zánětů a chorob.
Narušená mikroflóra dutiny ústní mívá nejčastěji za následek vznik zubního kazu, ale může zapříčinit také krvácení dásní a následnou paradontózu.

Čištění zubů je součástí prevence škodlivých mikrobů v ústech
pixabay.com

Děti jsou na tom lépe

Počet bakterií v ústech podle odborníků přímo souvisí s tím, co jíme. Pozorování totiž ukázala, že většina dětí mladších 9 let má ústní mikroflóru podobnou- důvodem je převažující zdravá strava s menším podílem bílého cukru. Zatímco dětem podáváme zeleninové polévky, libové maso a zdravé jogurty a naopak sladkosti přísně redukujeme, sami sebe pak v dospělosti leckdy odbýváme stravou plnou cukru s minimem probiotických látek. To má za následek nejen nerovnováhu v ústech, ale řadu civilizačních chorob od nadváhy až po diabetes.

Zdravá strava u dětí má výrazný vliv na zdravá ústa
pixabay.com

Zajděte si k zubaři 2x ročně

Podle posledních výzkumů Univerzity v Coloradu hraje významnou roli prevence a pravidelná návštěva zubního lékaře. Ten vám jako jediný může s jistotou říct, co je příčinou případných potíží právě u vás. V tomto případě totiž nestačí věnovat zubní hygieně dostatek času. Pokud trpíte zvýšenou kazivostí zubů a snažíte se čistit si zuby jako o závod, můžete si nevědomky narušovat tuto ochrannou vrstvu sami. Dentista tak může včas rozpoznat narušení přirozené ústní mikroflóry a doporučit vám vhodný způsob dentální hygieny.

Jak můžete podpořit prospěšné bakterie v ústech

  • omezte příjem jednoduchých cukrů, které jsou živná půda pro záněty a bakterie
  • dodržujte pečlivou ústní hygienu, a to včetně čištění jazyka
  • zařaďte do jídelníčku potraviny obsahující probiotika– jogurty, fermentovanou zeleninu atd.
  • vyhněte si pití slazených nápojů, raději si dejte sklenici čisté vody
  • choďte na pravidelné kontroly k zubnímu lékaři, ideálně 2x ročně
  • používejte zubní pastu podporující prospěšné bakterie v ústech
Probiotika obsažená v jogurtu pomáhají vytvářet rovnováhu v ústech
pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X