Migrénu spouští káva aneb nejčastější mýty o migréně

Čas od času bolí hlava téměř každého z nás. Ale zároveň platí, že není bolest jako bolest. Mnoho z nás, když nás bolí hlava, často mylně říká, že má migrénu. Migréna je ale mnohem více než jen silná bolest hlavy. K dalším příznakům patří nevolnost, zvracení či citlivost na zvuk a světlo. Jaké mýty a polopravdy o tomto ve skutečnosti neurologickém onemocnění mezi lidmi kolují?

Migréna je jen bolest hlavy

I když většina lidí při migréně bolest hlavy pociťuje, je třeba rovněž poznamenat, že existují i typy migrény, při kterých se bolest hlavy nevyskytuje. Intenzita bolesti hlavy, stejně jako délka jejího trvání, může být velmi různorodá. Někdy jsou bolesti tak silné, že narušují činnosti každodenního života. Zatímco v některých případech trvá bolest jen několik hodin, jindy může přetrvávat i několik dní. Migréna nejčastěji kombinuje:

  • středně silnou až silnou pulzující bolest, která jako by pohlcovala celou hlavu nebo se přesouvala z jedné strany hlavy na druhou
  • zvýšenou citlivost na zvuky, světlo či pachy
  • poruchy vidění, včetně rozmazaného vidění, blikajících bodů nebo vlnitých čar
  • žaludeční potíže, které mohou zahrnovat nevolnost, zvracení, podrážděný žaludek či ztrátu chuti k jídlu

Kofein způsobuje migrénu

Pravděpodobně druhý nejvíce rozšířený mýtus, který o migréně mezi lidmi koluje. Pravdou je, že kofein migrénu nezpůsobuje, ale u některých lidí může být jejím spouštěčem. Káva a migréna totiž mají složitý vztah, který potvrzují i provedené studie. Na jednu stranu může u některých osob nadměrné množství kofeinu migrénu vyvolat, ale obecně kofein pomáhá bolesti hlavy, včetně migrény, zmírnit. Zatímco někteří lidé udávají, že pití kofeinových nápojů na začátku záchvatu snižuje jeho intenzitu a může pomoci zmírnit některé bolesti, pravidelné užívání kofeinu jako léčby migrény se nedoporučuje. Aby to bylo ještě složitější, u někoho mohou kofeinové nápoje záchvat migrény spustit, ale obecně je častějším spouštěčem migrény vysazení kofeinu.

Žena trpící silnou migrénou.
zdroj: pixabay.com

Pokud jde o příčiny migrény, vědcům se zatím nepodařilo zjistit její jednoznačnou příčinu. Domnívají se, že jde o stav způsobený „abnormální“ mozkovou aktivitou, která ovlivňuje nervovou signalizaci, chemické látky a cévy v mozku. Kromě kofeinu existuje mnoho dalších spouštěčů, například jasné světlo, extrémy počasí, dehydratace, nadměrný stres, změny hladiny hormonů, neobvyklé pachy, nedostatek spánku, intenzivní fyzická aktivita, ale též určité potraviny či alkohol.

Na migrénu nepomáhají žádné léky

I když v současné době neexistuje žádný speciální a 100% účinný lék, některé léky mohou s migrénou výrazně pomoci, včetně volně prodejných analgetik. Používají se též triptany, antidepresiva, antiepileptika či betablokátory. Další možností je biologická léčba.

Migréna v číslech

Celosvětově migrénou trpí přibližně miliarda lidí, v České republice asi milion osob. Podle Světové zdravotnické organizace se migréna vyskytuje přibližně dvakrát častěji u žen než u mužů. Statistiky uvádějí jako hlavní příznak bolest hlavy, přičemž 85 % lidí pociťuje tuto bolest jako pulzující, u 60 % je bolest jednostranná. Kromě bolesti hlavy asi 80 % lidí pociťuje nevolnost a 30 % též zvrací. V neposlední řadě mají téměř všichni, kdo trpí migrénou, zvýšenou citlivost na světlo (90 %) a zvuk (80 %).

Mohou úlevu od migrény přinést i některé bylinky?

Zdroj: americanmigrainefoundation.org, practicalneurology.com, migraineresearchfoundation.org, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, zpravy.aktualne.cz, who.int, nhs.uk

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X