Měsíček lékařský – Calendula officinalis

Měsíček lékařský je rostlina, kterou na své zahrádce rozhodně nepřehlédnete. Můžou za to její sytě oranžové okvětní lístky. A nejen že vypadá dobře na záhonku, jistě si ji zamilujete i pro její léčivé účinky.

Poklad z Orientu

Typickou domovinou pro tuto letničku byl Orient a jih Evropy, odkud se ale brzy rozšířila po celém kontinentu. Hojně měsíček lékařský využívali už ve starověkém Řecku, Egyptě a Persii, ve středověku jím byl nahrazován mnohem dražší a hůře dostupný šafrán. I v dnešní době nachází uplatnění v gastronomii, pro svou barvu je využíván k výrobě mnoha potravin. Lidé si ale brzy všimli jeho pozitivního vlivu na zdraví. Není se čemu divit, měsíček obsahuje mnoho léčivých látek, působí hojivě, protizánětlivě, antisepticky a antibakteriálně. Z rostliny využíváme pouze květy či celá okvětí. V lidovém léčitelství je znám už od 12. století a často je užíván i v dnešní době. Moderní medicínu sice nenahradí, ale může být skvělou alternativou nebo prevencí proti různým druhům onemocnění. Jednou z dalších možností, jak tuto léčivku využít, je kosmetika. Má příznivý vliv na pokožku, kterou dokáže zjemnit, zvláčnit a vyhladit.

Tam, kde léky nepomohou

Měsíček lékařský je možné užívat různými způsoby – jako čaj, tinkturu, zábal, koupel, nálev či v mastičce. Při vnitřním užívání se tato bylina doporučuje na problémy se žlučníkem, s játry a s trávící soustavou. Působí na rozličná onemocnění jater i na infekční žloutenku, pití měsíčkového čaje čistí krev. Harmonizuje trávení, je účinný proti průjmům, parazitům či zánětům tlustého střeva. Zmírňuje menstruační bolesti, křeče a blahodárně působí na krevní oběh. Protože napomáhá hojení a je protizánětlivý, využívá se i u drobných poranění, při lepším hojení pooperačních ran a zánětů nejrůznějších typů. O měsíčku bychom mohli říct, že je to takové přírodní antibiotikum, které působí antisepticky. Poradí si i s omrzlinami, popáleninami, ekzémy a aknotickými projevy pleti. Jeho využití je zkrátka všestranné, slouží i jako prevence proti vzniku nádorových onemocnění, a právě proto se stal symbolem sbírky určené k Českému dni proti rakovině, který připadá na 13.5. Pokud se o bylinky zajímáte, měsíček lékařský by rozhodně ve vaší zahrádce neměl chybět. Že ještě nemáte vlastní bylinkovou oázu, která vám pomůže se všemi neduhy? Není nic jednoduššího, než zaběhnout do zahradnictví. Nemáte-li zrovna na účtu či v peněžence dostatek financí, půjčka ihned na účet vám pomůže. Půjčka bez doložení příjmů se stává stále více oblíbenou a využívá ji široké spektrum lidí. A abyste příště předešli situaci, že nebudete mít na konci měsíce dostatek financí, zřiďte si kontokorent. Většina bank jej nabízí jako doplněk k běžnému účtu, díky němuž můžete čerpat finance, i když nemáte dostatečné prostředky.

Přehled pozitivních účinků

  • Měsíček lékařský harmonizuje trávení, pomáhá při zažívacích potížích, nádorových onemocněních, ale i při žloutence.
  • Působí protizánětlivě, urychluje hojení ran, čistí hnisavá poranění, poradí si i se zánětlivými a aknotickými projevy pleti.
  • Zjemňuje, vyživuje a zvláčňuje pokožku.
  • Má pozitivní vliv na krevní oběh, bojuje s vysokým krevním tlakem, zmírňuje menstruační bolesti a křeče.
  • Léčí potíže se žlučníkem a žlučovými kameny.
  • Pití měsíčkového čaje napomáhá lepšímu trávení, pozitivně ovlivňuje činnost trávícího traktu a střev, užívá se při hojení zánětlivých procesů v tlustém střevě.
  • Jedná se o přírodní antibiotikum.
  • V kuchyni se přidává do salátů, omáček, dipů či k masu, i v dnešní době může nahradit šafrán.
  • Díky výrazné barvě svých okvětních listů se používá při batikování, barvení kraslic.
  • Sušené květy lze využít při aranžování bytu a do sušených kytic.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X