Mangold: Méně známá zelenina, která je velmi přínosná pro zdraví cév

Mangold u nás není příliš známou a běžně pěstovanou zeleninou, přitom se jedná o zeleninu, která je na pěstování nenáročná a skvěle se jí bude dařit i v našich končinách. Mangold má široké využití v kuchyni a je nesmírně přínosný pro lidské zdraví, především pro zdraví cévní soustavy.

Mangold

Mangold (Beta vulgaris subsp. Cicla) patřil již před 300 lety k nejoblíbenějším druhům zeleniny ve střední Evropě. Počátky jeho pěstování však sahají až do starého Egypta. Jeho popularita se časem začala snižovat, k čemuž hojně přispěl objevený špenát, který pocházel z arabských končin. Botanicky se mangold řadí do čeledi merlíkovitých, je tedy příbuzný s řepou. Klasický mangold má zelené listy a bílé řapíky. Některé kultivary, například Rhubarb Chard, má  řapíky červené. Mangold má mírně ořechovou chuť, nikdy však nechutná palčivě.

Využití

Pěstován je mangold dnes pro listy a řapíky. Zpracováván je nejčastěji jako špenát, který dobře nahrazuje. Listy se však mohou konzumovat syrové, připravit z nich lze například pesto či je přidat k těstovinám, do salátů apod. Mangold lze tepelně upravovat a přidávat k nejrůznějším směsím zeleniny či masa.

Nutriční složení

Mangold je skvělým zdrojem vitamínu C, obsahuje také vitamíny A, B, E a minerální látky, například vápník, železo, fosfor, draslík a hořčík. Nechybí v něm ani bílkoviny, voda (85 %-90 %) a cukry. Díky nim má mangold lehce sladkou chuť. Mangold obsahuje podobně jako pohanka rutin a kvercetin.

Zdravotní přínosy

Kardiovaskulární zdraví

Látky obsažené v mangoldu, především rutin a kvercetin, se účinně podílejí na zpevnění cév a zlepšují jejich pružnost a pevnost. Mangold je proto ideální při ateroskleróze, pro osoby, které mají křehké cévy, zpevňuje je a dodává pružnost. Je také vhodnou prevencí kornatění cév a celkově je skvělý pro zdraví kardiovaskulárního systému.

Prevence nádorových onemocnění

Díky obsahu látek je mangold také dobrou prevencí nádorových onemocnění.

Krvetvorba

Mangold se podílí na čištění krve a díky obsahu železa je vhodný i pro osoby trpící anémií (chudokrevností).

Komplexní pomoc

Mangold je dobrou posilou nervového systému. Pomáhá i při poruchách nálad, ale je vhodný i pro ženy v klimakteriu a má příznivý vliv na paměť a koncentraci.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X