Rozpoznejte rakovinu včas díky červeným krvinkám

Rakovina patří mezi hlavní příčiny předčasného úmrtí. Včasné odhalení počátečního stádia nemoci je klíčové pro uzdravení pacienta. Nejnovější výzkumy odhalují, že jednou z indicií přicházející rakoviny by mohlo být zmenšování červených krvinek.

Proč je důležitá velikost krvinek?

Červené krvinky v lidském těle mají různou velikost. Některé jsou malé, jiné střední a další zase velké. Pokud nastane nerovnováha a jeden typ krvinek začne převládat, značí to určitý problém.

V některých případech lze tento nesoulad odstranit pouhým zařazením potravinových doplňků nebo stravy s vyšším obsahem určitého stopového prvku. Přebytek malých krvinek, neboli mikrocytóza, nastává v důsledku nedostatku železa. Na druhou stranu makrocytóza, tedy přebytek velkých červených krvinek, značí nízký příjem vitaminů skupiny B a kyseliny listové. 

Někdy je však třeba brát tuto nerovnováhu jako signál většího problému, který se někde v těle objevuje.

Je třeba sledovat velikost červených krvinek
Zdroj: pixabay.com

Výzkum odhalil důležité souvislosti

Výzkumný tým v čele s Rhainem Hopkinsem z Univerzity v Exeteru zjišťoval možnou souvislost mezi velikostí červených krvinek a rakovinou. Vzorek pacientů čítal přes 12 000 osob starších 40 let a výsledky jsou více než zajímavé.

U mužských pacientů, kteří trpěli mikrocytózou, tedy nadbytkem malých červených krvinek, je pravděpodobnost pozdějšího rozvoje rakoviny (zpravidla do 1 roku) 6,2 %, zatímco muži bez této diagnózy čelí riziku rakoviny pouze v 2,7 % případů.

U žen jsou čísla podobná: pacientky s mikrocytózou mají pravděpodobnost rozvoje rakoviny v 2,7 % případů, zatímco ženy bez této diagnózy v 1,4 %.

Běžný krevní test může odhalit nesprávnou velikost krvinek
Zdroj: pixabay.com

Klíčová je prevence

Mikrocytózu není těžké odhalit. Velikost červených krvinek (erytrocytů) je patrná již při běžném krevním testu. Lékaři by tedy měli sledovat nejen chemické složení krve, ale i tvar a velikost krvinek. Včasné odhalení nerovnováhy v tomto ohledu může významně pomoci s detekcí rakoviny v raném stádiu.


Zdroj: https://www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200505164635.htm.

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X