Až desetimetrová liána, která pochází z povodí Amazonky a Orinoka, to je paulinie nápojová, kterou bude spíše znát po názvem guarana, přesněji řečeno výtažek z ní nese tento název. Z paulinie se sbírají plody, což jsou trojpouzdré tobolky, které mají většinou jedno semeno a dozrávají v říjnu a listopadu.
Pěstuje se na plantážích, podobně jako náš chmel a z jedné liány se sklidí až 4 kg plodů.
Paulinie obsahuje
Plod je plný především kofeinu, jemuž se říká guaranin a je to jemnější forma kofeinu, než známe z klasické kávy. Obsah tohoto kofeinu v plodu je asi 5 %, což je dvakrát více než v kávovém zrnku. Kromě toho, zde najdeme i třísloviny, olej, saponiny, barvivo, flavonoidy, pryskyřici.
Léčivé účinky
Paulinie je díky guaraninu energetická bomba. Jednak se s touto látkou setkáváme v přípravcích na hubnutí, ale paulinie kromě toho stimuluje mozkovou činnost, podporuje srdeční činnost, je prevencí proti fyzické a psychické únavě, depresím, tiší bolest a používá se i jako afrodiziakum, když zlepšuje potenci. Rovněž rozšiřuje tepny, což ocení astmatici, odbourává tuky, kyselinu mléčnou ze svalů, pomáhá při migréně.
Využití paulinie
Droga z paulinie se k nám dováží v nejrůznějších formách zpracování, vždy se řiďte návodem.
Guaranový čaj: 1 lžičku guaranového prášku přelijeme 3 dl vroucí vody a 10 minut louhujeme. Poté scedíme a pijeme čaj při únavě, dietě, ne však déle než 14 dní.
Guarana při migréně: na špičku nože si dáme guaranový prášek, který zapijeme ½ litrem vlažné vody. Přípravek však musíme podat v počínajícím stadiu migrény, kdy cítíme, že přichází.
Upozornění: při předávkování může dojít k podrážděnosti a nervozitě. Guarana není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy. Neměla by být dlouhodobě podávána, neboť kofein je návykový.