Lékařské mýty panující kolem alergií

Alergie je neobvyklá nebo přehnaná imunitní reakce vyvolaná určitou látkou. Mezi příznaky často patří svědění očí, sípání a kýchání. Pro mnoho lidí jsou alergické reakce nepříjemné, ale pro jiné mohou být dokonce i život ohrožující. Znáte nejčastější mýty panující kolem alergií?

Podle odhadů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se ve Spojených státech každoročně setká s alergií až 60 miliónů lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že na celém světě trpí alergií přibližně 20 % lidí.

Jednou z nejčastějších alergií – sennou rýmou – trpělo v USA v roce 2018 podle odhadů 19,2 milionu dospělých osob a toto číslo pravděpodobně poroste.

„Alergie jsou v současné době v USA na vzestupu,“ vysvětlil Dr. Omid Mehdizadeh, otolaryngolog a laryngolog ve zdravotnickém centru Providence Saint John’s Health Center v kalifornské Santa Monice.

Pro Medical News Today uvedl, že „vědci se domnívají, že rostoucí výskyt environmentálních alergií je způsoben změnou počasí a rostoucím pylovým květem“.

Vzhledem k jejich rozšířenosti je pochopení a vyvrácení mýtů spojených s alergiemi důležitým úkolem. Zde se zabýváme takovými mýty.

Alergie se objevují pouze u dětí

Jedním z přetrvávajících mýtů je, že po dosažení dospělosti se již alergie nevyvíjí. To není pravda. Jedna studie se například zabývala výskytem potravinových alergií u 40 443 dospělých osob v USA. 10,8 % účastníků mělo v době průzkumu potravinovou alergii.

Autoři studie zjistili, že přibližně u poloviny těchto osob s potravinovou alergií se alespoň jedna z těchto potravinových alergií vyvinula v dospělosti.

Neexistuje žádná léčba alergií

Obecně platí, že nejlepším způsobem, jak minimalizovat alergické reakce, je vyhýbat se spouštěčům, ať už jde o konkrétní potraviny nebo druh zvířat. Na alergie neexistují žádné léky.

Určitá léčba však může příznaky účinně zmírnit. Například dekongestiva mohou zmírnit nosní příznaky alergie, zatímco antihistaminika a nosní steroidní spreje mohou být také účinné.

Kromě toho může alergie pomoci zmírnit imunoterapie.

„Imunoterapie spočívá v podávání postupně se zvyšujících dávek látky nebo alergenu, na který je osoba alergická. Postupné zvyšování alergenů způsobuje, že imunitní systém se stává méně citlivým na danou látku, pravděpodobně tím, že vyvolává tvorbu „blokující“ protilátky, která snižuje příznaky alergie, když se s danou látkou v budoucnu setká.“

American College of Allergy, Asthma, and Immunology

Potravinové alergie a potravinové intolerance jsou stejné

To není pravda: potravinové alergie a potravinové intolerance se liší. Když se u někoho vyskytne potravinová alergie, je řízena jeho imunitním systémemDůvěryhodný zdroj, obvykle spojeným s působením imunoglobulinu E (IgE).

Během imunitní reakce zprostředkované IgEDůvěrný zdroj se IgE váže na receptory na specifických buňkách, včetně žírných buněk a bazofilů. Tyto buňky pak produkují histamin a další sloučeniny, což způsobuje, že se velmi rychle objeví příznaky.

Naproti tomu u intolerancí se imunitní systém nezapojuje a příznaky se objevují až po delší době. Zatímco intolerance nejsou život ohrožující, potravinové alergie mohou v některých případech ohrožovat.

Alergie jsou na celý život

Naštěstí je to mýtus. Ačkoli některé alergie přetrvávají po celý život, jak řekl Dr. Mehdizadeh MNT: „Některé alergie mohou s věkem jednoduše vymizet.“ To, zda se alergie časem zmenší, může záviset na alergenu.

„Přestože většina dětí „vyroste“ z alergie na mléko, vejce, sóju a pšenici, alergie na arašídy, stromové ořechy, ryby a korýše jsou často celoživotní.“

Autoři přehledu o potravinových alergiích

Alergie na arašídy jsou nejzávažnějšími alergiemi

Přestože jsou alergie na arašídy časté. V USA jimi trpí odhadem 6,1 milionu lidí a mohou být nebezpečné. Neexistuje ale žádný způsob, jak určit závažnost alergie. Někteří jedinci mohou mít na arašídy jen mírnou reakci, ale u jiných může vyvolat anafylaxi.

Ačkoli většinu alergií způsobují určité potraviny, jako jsou ořechy, korýši a vejce, reakci může vyvolat prakticky jakákoli potravina. Závažnost reakce závisí na imunitním systému jedince.

Nachlazení a alergie jsou stejné

Přestože nachlazení a alergie mohou mít některé příznaky společné, včetně ucpaného nosu a tekoucích očí, jsou odlišné. Příznaky nachlazení jsou způsobeny imunitní reakcí na viry, zatímco alergie jsou imunitní reakcí na alergeny.

Dalším důležitým rozdílem je, že nachlazení trvá obvykle přibližně 1-2 týdny, zatímco alergie může v některých případech trvat celý život.

Krátkosrsté kočky a psi nevyvolávají alergie

To není pravda. U některých lidí mohou některá plemena vyvolávat alergie méně často, ale žádná pevná pravidla neexistují. Alergie nejsou vyvolány zvířecí srstí – vyvolávají je odumřelé kožní buňky (srst), sliny a moč.

Navíc, jak vysvětluje Americká akademie pro alergie, astma a imunologii (AAAAI): „Srst nebo chlupy domácích zvířat mohou shromažďovat pyl, spory plísní a další venkovní alergeny“.

Hypoalergenní plemena

Mnoho lidí se domnívá, že některá plemena koček a psů jsou „hypoalergenní“, což znamená, že nevyvolávají alergie. To je však mýtus.

„Navzdory rozšířenému názoru neexistují žádná skutečně hypoalergenní plemena psů nebo koček. Alergická srst u psů a koček není ovlivněna délkou srsti ani množstvím línání.“

Americká akademie pro alergie, astma a imunologii

Trvalý kontakt se zvířaty snižuje výskyt alergií

Existuje rozšířená teorie, že pokud člověk s alergií na zvíře tráví čas s tímto druhem zvířete, alergie se pomalu zlepšuje. To však není pravda. Ve skutečnosti se u některých majitelů domácích zvířat může alergie na ně postupně časem projevit.

Dr. Mehdizadeh vysvětlil pro MNT:

„Jakmile je imunitní systém jednou připraven nebo senzibilizován na alergen, například na domácí zvíře, jedinec zůstane alergický, pokud je vystaven velkému množství zvířecích chlupů nebo srsti. Myšlenka imunoterapie nebo „injekcí proti alergii“ a desenzibilizace funguje pouze pod vedením alergologa a při vystavení alergenu v malém a postupně se zvyšujícím množství.“

Souvisejícím bodem, který nastínili autoři článkuj o alergiích na domácí zvířata, je, že „včasné zavedení domácích zvířat do domácnosti může snížit pravděpodobnost vzniku“ alergie na prvním místě.

Jinými slovy, pokud jsou domácí zvířata přivedena do domácnosti, když jsou děti malé, může být méně pravděpodobné, že se u nich s věkem vyvine alergie na tato zvířata.

Zdroj informací: https://www.medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-all-about-allergies
Zdroj fotky: pexels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X