Slyšeli jste již o nanking třešních? Jaká je jejich chuť a zdravotní přínos

Nanking třešeň (Prunus tomentosa) je druhem slivoně (Prunus), jejíž domovinou jsou oblasti západní Číny, Korea, Mongolsko a Indie. Své přízvisko „nanking“ získala třešeň pravděpodobně podle čínského města Nanking, které bývalo v několika historických obdobích hlavním městem Číny.

Keř

Jedná se o opadavý keř, nepravidelného tvaru a dosahujícího výšky maximálně 3 metry, který hojně plodí malé třešně. Plodit začíná keř přibližně po 3 letech. Keř je v období květu doslova obsypán bílými či růžově zbarvenými kvítky. Keř se často vysazuje v parcích či slouží jako živý plot. Je tedy využíván k okrasným účelům, ale je pěstován i pro své plody. Díky hojnému obsypání větví květy a následně červenými plody vypadá opravdu krásně. Je dobře odolný i proti suchu a chladu.

Plody

Plody jsou menší, červeně zbarvené, sladké, jen mírně nakyslé a obsahují větší semeno. Nanking třešeň je blíže příbuzná spíše švestkám než třešním. Známá je nanking třešeň také pod názvem korejská třešeň, manchu třešeň, ando třešeň, downy třešeň apod.

Použití

Nanking třešeň je oblíbená především ve východní Asii. Pěstuje se pro různé účely. Malé třešně se konzumují přímo či se z nich vyrábí šťávy, džemy, želé, ale také vína. Keř bývá pěstován jako okrasná rostlina, která je ceněná pro jeho květy i ovoce. Často bývá keř prořezáván i jako bonsaj.

Výživová fakta

Nanking třešně jsou plné zdravých živin. Jsou dobrým zdrojem vitamínů, minerálů, aminokyselin a stopových prvků. Bohaté jsou především na vitamín C a minerály, jako je vápník, hořčík a fosfor.

Zdravotní přínos

Antioxidační vlastnosti

Díky obsahu vitamínů a antioxidantů jsou nanking třešně skvělým antioxidačním prostředkem. Antioxidanty omezují aktivitu kyslíkových radikálů, popřípadě snižují pravděpodobnost jejich vzniku. Omezují proces oxidace v organismu. Extrakty ze semen nanking třešní obsahují cenné flavonoidy a vykazují antioxidační a inhibiční aktivitu.

Protinádorová aktivita

Výzkumy ukázaly, že estery izolované z listů třešní nanking vykazovaly protinádorovou aktivitu.

Podpora růstu vlasů

Nanking třešně mají příznivý vliv nejen na zdraví kůře, ale také na zdraví vlasů, jejichž růst preventivně podporují.

 

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X