Máte pocit, že vám v krku uvízl kousek jídla? Úlevu přinese limonáda, máslo i banán

Znáte to, pospícháte, jste ve stresu, ale zároveň máte hlad. Tak rychle sáhnete po nějakém drobném občerstvení, ale na jídlo se nesoustředíte, protože u toho děláte spoustu dalších věcí. Výsledek? Zaskočí vám a cítíte, že vám kousek jídla uvízl někde v krku. S podobným problémem se velmi často potýkají i maminky malých dětí, které ještě zcela dobře nezvládají „souhru“ jídla a polykání.

Co se vlastně děje, když jíme?

Polykání je složitý proces, na kterém spolupracuje několik desítek svalů a nervů, které se snaží přesunout potravu z úst do žaludku. Nezřídka se během tohoto procesu něco pokazí, takže máte pocit, že vám jídlo uvízlo v krku. Když se zakousnete do nějakého tužšího jídla, začíná třístupňový proces:

  • Žvýkáním připravujete potravu ke spolknutí. Tento proces umožní, aby se potrava smísila se slinami a přeměnila na zvlhčenou kaši.
  • Když jazyk tlačí potravu do zadní části hrdla, spustí se polykací reflex. Během této fáze se průdušnice pevně uzavře a dýchání se zastaví. Tím se zabrání tomu, aby se potrava dostala do nesprávné trubice.
  • Potrava se dostane do jícnu a putuje dolů do žaludku.

Když máte pocit, že něco neprošlo celou cestou dolů, je to obvykle proto, že vám něco uvízlo v jícnu. Vaše dýchání není v takovém případě ovlivněno. Můžete však kašlat nebo se dávit. Někdy se objevuje i bolest na hrudi či nadměrné slinění. Naštěstí existují způsoby, jak problém poměrně rychle vyřešit.

Trik s limonádou

Výzkumy naznačují, že vypití skleničky sycené limonády nebo podobného nápoje může velmi účinně pomoci uvolnit potravu uvízlou v jícnu. Jak je to možné? Princip je poměrně jednoduchý, plynný oxid uhličitý obsažený v nápoji totiž pomáhá potravu rozložit. Nápoj se „nezastaví“ pouze na uvízlém kousku potravy, ale částečně se dostane i do žaludku, kde se pak plyn též uvolňuje.

Sycený nápoj jako pomoc na uvízlé jídlo v krku.
zdroj: freepik.com

Voda

Pokud doma nemáte v daný okamžik zrovna sycenou limonádu, může vám pomoci i několik velkých doušků obyčejné vody. Za normálních okolností naše sliny poskytují dostatečné „mazání“, které pomáhá jídlu snadno sklouznout do jícnu. Pokud jídlo nebylo řádně rozžvýkáno, může být příliš suché. Napití se vody pomůže uvízlou potravu zvlhčit, takže snáze klesne dolů.

Vlhký kousek jídla, banán či máslo

Může se vám zdát nesmyslné v dané situaci pokračovat v jídle, ale nemusí to tak být. Naopak. Někdy může jedna potravina pomoci zatlačit jinou dolů. Zkuste namočit kousek chleba do vody nebo mléka, aby změkl, a několikrát si z něj malinko ukousněte. Další účinnou pomocí může být kousnutí do banánu, který je sám o sobě přirozeně měkký a vlhký. Podobným způsobem může pomoci sníst kousek másla. Máslo zvlhčí sliznici jícnu a usnadní posun uvízlé potravy dolů do žaludku.

Jedlá soda

Jedlá soda je účinná nejen při pálení žáhy, ale také když vám něco uvízne v jícnu. Stačí rozpustit malé množství jedlé sody ve sklenici vody. Následná reakce, ke které v žaludku dojde, pomůže uvízlou potravu uvolnit.

Léky na nadměrnou plynatost

Volně prodejné léky určené na problémy s nadměrnou plynatostí mohou rovněž pomoci jídlo uvízlé v jícnu odstranit. Podobně jako sycené limonády ovlivňují léky obsahující simetikon tvorbu plynu v žaludku. Tento plyn zvyšuje tlak v jícnu a může uvolněnou potravu vytlačit.

Kdy vyhledat lékařskou pomoct

Problémem může být, když jídlo nebo nějaký další cizí předmět uvízne výše, a zablokuje tak proudění vzduchu. Daná osoba se tak začne dusit, častěji k tomu dochází u malých dětí a starších osob. Když se někdo dusí, většinou:

  • není schopen mluvit
  • má potíže s dýcháním nebo hlučně dýchá
  • při pokusu o dýchání vydává pisklavé zvuky
  • kašle
  • zčervená, pak zbledne nebo zmodrá
  • ztrácí vědomí

Jedlá soda pomáhá při řadě zdravotních potíží. Jak vlastně v našem těle působí?

 Zdroj: health.clevelandclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, mayoclinic.org, hindawi.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X