Lidový název je kopr.
Tato jednoletá bylina dorůstá výšky až jednoho metru. Má žlutě kvetoucí okolíky, které se objevují v červenci a srpnu. Její domovinou je Přední Asie a u nás se pěstuje pro aromatickou nať. Tuto bylinu znali již starobylí Egypťané, o čemž svědčí i papyrusové svitky, ve kterých je o ní zmínka. Ve svých královských zahradách ji nechával pěstovat také císař Karel Veliký, díky němuž se rozšířila do celé Evropy jako kuchyňská zelenina.
Léčivé části a jejich využití
Semena kopru, podle lidových bylinkářů, pomáhají proti křečím, posilují a rozehřívají žaludek, pomáhají v boji proti plynatosti, podporují chuť k jídlu, pomáhají ve tvorbě mateřského mléka a čistí krev.
Využití v lidovém léčitelství:
Ve starobylých herbářích se dochovaly záznamy o využití kopru pro dobrý spánek (postačí potřít kůži koprovým olejem), v případě bolesti ucha, postačí nalít teplou šťávu, ale pozor, při častém použití prý škodí očím.
Čaj
Připravte si dvě lžičky drcených nažek, které přelijte 1/4 litrem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Čaj se popíjí vlažný, při žaludečních nevolnostech. Jako podpůrný prostředek pro dobrý spánek pijte 1 šálek před spaním.