Kokoška úspěšně zastavuje krvácení

Kdo by neznal kokošku pastuší tobolku? V Evropě i u nás je hojně rozšířena, najdeme ji na loukách, v zahradách, u okrajů cest. Její účinky jsou známe po staletí, např. ve středověku a za válek ji využívali pro zastavení krvácení.

Využití z byliny

Z kokošky můžeme využít listy, květy a semena a mohou se konzumovat i syrové, ale rovněž je můžeme dusit, restovat, vařit a marinovat. V léčitelství se pak využívají především sušené.

Kokoška má kořeněnou, pikantní chuť. V malých dávkách a krátkodobě je neškodná, v opačném případ působí toxicky.

Bylina obsahuje

Je bohatá na vitaminy A, B, C, E a K, vápník, draslík, síru, měď, mangan a lákninu. Má v sobě tako vysoké množství antioxidantů a chlorofylu, cholin, acetylcholin, tyramin, histamin, dusík, betain, saponiny, sirné látky, třísloviny, flavonový glykosid, diosmin.

Léčebné účinky

Jak jsme již zmínili, má výbornou schopnost zastavit krvácení. Kromě toho také reguluje krevní tlak – vysoký snižuje a nízký zase zvyšuje, upravuje menstruaci, zabraňuje kornatění cév, čistí krev, rozpouští vápenaté usazeniny v krevních cestách, příznivě ovlivňuje i játra, slezinu a močové ústrojí, stimuluje činnost srdce.

Používá se také při hemeroidech a kožních problémech, na bolavé svaly a klouby či zánětu ucha.

Použití…

Čaj: lžičku vrchovatě naplněnou drcenými, sušenými listy zalijeme 1/4 litrem vody, spaříme, krátce louhujeme. Pijeme 2 – 3 šálky denně, ne však déle než týden. Čaj je vhodný na bolestivou menstruaci, vysoký a nízký krevní tlak, průjem atd.

Tinktura: nasekanou nať kokošky napěchujeme do sklenice a zalejeme 60% alkoholem, necháme louhovat 14 dní na teplém a tmavém místě, pak přecedíme a užíváme 3 x denně 15 kapek, kapky nesmíme užívat déle jak 1 měsíc v kuse. Je vhodná třeba na hemeroidy, při bolestivé menstruaci.

Nálev: 1 – 2 čajové lžičky sušených a rozdrcených listů zalejeme 2,5 dcl vařící vody a po 10 minutách scedíme. Pijí se 2 šálky denně.

Obklad 1.: vezmeme několik rostlin kokošky a válečkem je pomačkáme, následně přiložíme na křečové žíly, obvážeme a necháme jednu hodinu působit.

Obklad 2.:  25 gramů kokošky hodinu louhujeme ve studené vodě, pak přivedeme do varu a hned odstavíme a louhujeme dalších 15 minut. Poté vše scedíme a namočíme v odvaru kus látky, kterou rány omýváme nebo je na rány přikládáme.

Upozornění: pozor na předávkování, které může ovlivnit činnost vašeho srdce, mohlo by dojít rovněž k obrně centrálního nervstva a zásadně by bylinu neměly užívat těhotné ženy, neboť může vyvolat předčasný porod.

Každopádně používání kokošky jako léčiva konzultujte se svým lékařem.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X