Americké organizace zabývající se veřejným zdravím jsou stále více znepokojeny tím, že nemoci přenášené klíšťaty stále více ohrožují zdraví tisíců lidí. Pro mnoho lidí se však onemocnění, jako je klíšťová encefalitida a borelióza, mohou jevit jako totéž. Jaký je tedy mezi těmito dvěma nemocemi rozdíl? Pojďme to zjistit.
Jak dochází k přenosu nakažení?
Boreliózu způsobuje bakterie, zatímco klíšťovou encefalitidu virus. Klíšťovou encefalitidu i boreliózu přenášejí především klíšťata. Každá z nich se může přenést z nakažené matky na dítě. Kromě toho se klíšťová encefalitida může šířit konzumací syrového mléka od infikovaných krav, koz nebo ovcí.
Přenos Lymské boreliózy
Bakterie zodpovědná za boreliózu je Borrelia burgdorferi. Ve Spojených státech ji šíří klíště černé (známé také jako klíště jelení nebo Ixodes scapularis) a klíště západní (Ixodes pacificus).
Nemoc nejčastěji přenášejí malá mladá klíšťata, tzv. nymfy, v chladnějších měsících roku. Tyto nymfy musí být obvykle přisáté na člověku po dobu 36-48 hodin, aby se bakterie boreliózy mohla šířit.
Přenos klíšťové encefalitidy
Virus klíšťové encefalitidy (TBEV) je z čeledi Flaviviridae a šíří ho klíšťata z čeledi Ixodidae. Virus klíšťové encefalitidy má tři podtypy: Evropský, sibiřský a dálněvýchodní.
ECDC (Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí) sdílí názor, že k přenosu TBEV na člověka dochází nejčastěji ve venkovských, lesnatých oblastech. Cestovatelé do endemických oblastí jsou nejvíce ohroženi v období od dubna do listopadu.
S TBEV je příbuzný virus Loupingovy choroby ve Spojeném království, který postihuje především ovce.
Příznaky nakažení encefalitidou a boreliózou
Klíšťová encefalitida a borelióza mohou způsobit velmi závažné, potenciálně celoživotní příznaky. Pacienti s oběma nemocemi mohou v důsledku infekce zemřít, smrtelné případy jsou však vzácné.
Příznaky Lymské boreliózy
Charakteristickým příznakem boreliózy je klasická vyrážka EM (erythema migrans), která se objeví zhruba u 70-80 % infikovaných osob. Další obecnější příznaky, jako je horečka, zimnice, bolesti hlavy a svalů/kloubů, se projeví 3-30 dní po kousnutí klíštětem.
Pozdější příznaky mohou být závažnější a objevují se několik dní až měsíců po kousnutí. Mezi tyto příznaky patří např:
- bolesti hlavy
- ztuhlost šíje
- další vyrážky po EM
- obrna obličeje
- bušení srdce nebo nepravidelný srdeční tep
- bolest nervů
- zánět mozku a míchy
- přerušovaná bolest šlach, svalů, kloubů a kostí a vystřelující bolesti
- necitlivost nebo brnění rukou nebo nohou
- u některých pacientů se po léčbě boreliózy objeví syndrom boreliózy
Příznaky klíšťové encefalitidy
Pacienti s klíšťovou encefalitidou jsou během inkubační doby (přibližně 7-14 dní po nákaze) bez příznaků. U dvou třetin pacientů nakažených evropskou TBEV se projeví pouze časná viremická fáze. Budou mít nespecifické příznaky, jako je horečka, bolesti svalů, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení a malátnost.
U 20-30 % případů začne po osmi dnech remise nové klinické onemocnění. To zahrnuje centrální nervový systém a přináší nástup meningitidy, encefalitidy nebo meningoencefalitidy. Mezi příznaky patří např:
- horečka
- bolest hlavy a ztuhlý krk
- ospalost
- zmatenost
- smyslové poruchy
- ochrnutí
Metoda léčby nemocí
Po laboratorním vyšetření k potvrzení diagnózy se k léčbě boreliózy používají antibiotika, zatímco klíšťová encefalitida nemá žádnou specifickou počáteční léčbu.
Léčba Lymské boreliózy
Pacienti, kteří dostávají léky v raných stadiích infekce boreliózou, se obvykle rychle a zcela zotaví. Ti, kteří jsou léčeni později, pravděpodobně také dobře reagují, ale někteří mohou utrpět dlouhodobé poškození kloubů nebo nervového systému. Přetrvávající příznaky se obvykle časem samy zlepší.
Mezi běžné možnosti perorální léčby boreliózy patří antibiotika jako doxycyklin, amoxicilin nebo cefuroxim axetil.
Léčba klíšťové encefalitidy
Neexistuje žádná specifická léčba klíšťové encefalitidy.
Pokud dojde k rozvoji meningitidy, encefalitidy nebo meningoencefalitidy, pacienti budou vyžadovat hospitalizaci. Podpůrná léčba, například protizánětlivé léky, by mohla být použita na základě závažnosti příznaků. Na pomoc pacientům může být použita intubace a ventilační podpora.
Jak časté je nakažení klíšťovou encefalitidou a boreliózou?
Studie ukazují, že tyto nemoci jsou v Evropě i ve Spojených státech stále častější. Samotná klíšťová encefalitida je však v USA vzácná.
Bohužel statistiky výskytu boreliózy i klíšťové encefalitidy jsou pravděpodobně výrazně nižší než jejich skutečné celkové počty, takže je obtížné přesně zjistit, kolik případů existuje.
Lymské boreliózy
CDC považuje boreliózu za nejčastěji se vyskytující onemocnění přenášené vektory. Borelióza je také šestou nejčastěji hlášenou infekční chorobou.
Borelióza způsobuje v USA každoročně více než 300 000 onemocnění a údajně byla zjištěna ve více než 80 zemích. Organizace Global Lyme Alliance sdílí informaci, že v západní Evropě je každoročně hlášeno přibližně 230 000 nových případů boreliózy. Případy boreliózy způsobují finanční zátěž ve výši přibližně 1 miliardy eur.
klíšťové encefalitida
WHO popisuje klíšťovou encefalitidu jako „významnou příčinu virových infekcí centrálního nervového systému“ v zemích východní, střední a severní Evropy a v Mongolsku, severní Číně a Ruské federaci. Ročně se na celém světě objeví nejméně 10 000-12 000 klinických případů klíšťové encefalitidy. Počet evropských případů u lidí se za posledních 30 let zvýšil téměř o 400 %.
Prevence před nakažením
Proti přenosu klíšťové encefalitidy je k dispozici vakcína. V současné době neexistuje žádné takové preventivní opatření proti borelióze.
Chcete-li snížit pravděpodobnost, že se při cestách do endemických oblastí nakazíte některou z těchto nemocí, vyhněte se kontaktu s klíšťaty. Zvažte nošení lehkého, zakrývajícího oblečení a držte se pokud možno na cestách. Použití repelentů obsahujících DEET může rovněž zabránit kousnutí klíštětem. Pamatujte, že klíšťata se mohou přisát na jakoukoli část lidského těla, ale často se vyskytují na těžko viditelných místech.
Zdroj informací: https://www.passporthealthusa.com/2019/12/is-tickborne-encephalitis-the-same-as-lyme-disease/
Zdroj fotek: pexels.com