Ketonová dieta a její účinnost – pomůže mi zhubnout?

Sezóna letních dovolených se kvapem blíží. S ní ovšem přichází i tolik nepopulární otázka snižování hmotnosti. Když ale víte, jak na to, kila půjdou dolů skoro sama. Alespoň to tvrdí zastánci ketonové diety. Opravdu je to tak snadné?

Štíhlá postava bez gramu tuku navíc je snem mnoha lidí. Ne každý má ale to štěstí, že se narodí jako ukázkový astenik, který nepřibere, ať už spořádá cokoliv. Většina společnosti proto musí pro dokonalé tvary něco málo udělat.

Jak to ale provést v situaci, kdy jste v práci od rána až do večera a stres zajídáte nutričně prázdným jídlem? Případně, plánujete brzkou dovolenou a máte strach, že se vám za tak krátký čas nepodaří tzv. vyladit formu? V neposlední řadě jsou mezi námi i jedinci, kteří mají problémy s váhou dané vlastním vnitřním nastavením.

Tušíte, jak moc hormony ovlivňují hubnutí? – https://ifarmacie.cz/hormony/

Právě tyto situace nejvíce nahrávají nejrůznějším hladovkám a dietám. Ty ale buď nefungují, nebo mají jen krátkodobý efekt. Opakem toho všeho by měla být právě ketonová dieta.

Jak ketonová dieta funguje?

Hlavním pilířem ketonové diety je stav, kterému se říká ketóza. Ta funguje na velmi jednoduchém principu.

Naše tělo spotřebuje ohromné množství energie. Nejde jen o to, že se ráno zvednete z postele a jdete vykonávat nějakou činnost. Energeticky náročné je i provozování elementárních životních funkcí, jakými jsou třeba dech, činnost mozku v klidovém stavu, udržování svalové hmoty či pravidelný tlukot srdce.

Největší část paliva pro tělo získáváme ze stravy. Ta obvykle obsahuje spoustu cukrů, které se buď okamžitě spotřebují na tělesné procesy, nebo se uloží do tukových zásob na horší časy. Jakmile tedy přestanete tělu dodávat sacharidy, samo sáhne do tukových zásob, které spotřebuje do posledního zbytku. A právě to je ketóza.

Podrobnější informace o tom, jak ketonová dieta funguje se můžete dočíst třeba na https://www.proslim.cz/ketonova-dieta/.

Jaké jsou její výhody?

Ketonová dieta má spoustu benefitů pro vaše zdraví.

Mezi ty nejzásadnější patří:

  • Efektivní snížení hmotnosti
  • Absence jojo efektu (při správném dodržování)
  • Prevence cukrovky
  • Prevence vysokého cholesterolu
  • Zrychlení metabolismu

Co se týče samotného hubnutí, to probíhá docela rychle. Podstatné ovšem je, že postupuje rovnoměrně a velmi zdravým způsobem. Vyškrtnete nezdravé sacharidy a škroby, které místo nich nahradíte velkou spoustou zeleniny a potravinami s vysokým obsahem bílkovin. Tyto dvě složky jídelníčku jsou nejen nutričně velmi bohaté, ale také vás na dlouhou dobu zasytí.

Pozor, co hrozí při rychlém hubnutí. – https://biolekar.cz/hrozi-pri-prilis-rychlem-zhubnuti/

Fáze ketonové diety

Aby byla ketonová dieta co nejúčinnější, dělíme ji na tři jednotlivé fáze.

Ty jsou:

  • 1. redukční fáze
  • 2. redukční fáze
  • Stabilizační fáze

V první fázi dochází k největšímu úbytku tuku. Tělo najede na nový režim a začíná rychleji spalovat. Zároveň se ale vyváženou a hodnotnou stravou sníží vaše přirozená chuť k jídlu. Pokud budete ještě cvičit, rychlost hubnutí se podstatně navýší.

Ve druhé fázi stále hubnete. Úbytky už ale nejsou tak dramatické, jako v první fázi redukce.

Stabilizační fáze je už v podstatě přechod do běžného režimu, ve kterém ale zapojujete poznatky z předešlých dvou fází. To znamená, že se v co největší možné míře vyhýbáte zakázaným potravinám (pečivo, sladkosti, polotovary…), cvičíte a dodržujete zásady zdravého životního stylu.

Jaké existují značky proteinových/ketonových diet?

Jelikož je ketonová dieta poměrně oblíbená, není žádný div, že si můžete vybrat z pestré škály jejích poskytovatelů.

Mezi ty nejznámnější patří:

Jak vidíte, ketonová dieta vám opravdu pomůže. Je však potřeba k ní přistupovat zodpovědně. Jinak se připravíte o veškeré benefity, které vám může nabídnout.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X