Krize ve vztahu, rodině i zdraví vás vnitřně posílí

Existuje velká šance, že během svého života zažijete nějakou krizi. Výzkumy odhadují, že téměř 90 % lidí projde alespoň jednou traumatickou událostí. Ať už se jedná o vážné zdravotní problémy, smrt blízkého, přírodní katastrofu nebo třeba bolestivý rozchod, nemusí to znamenat jen to nejhorší.
Po krizi si totiž uvědomíte spoustu věcí o své osobnosti a udělá vás to silnějšími. Jakých 5 pozitivních věcí přichází po každé takové události?

Zjistíte, co znamená vděčnost

Bez ohledu na to, jak drsné jsou vaše zážitky, se vždy objeví něco, za co budete vděční. Uvědomíte si to o to víc v porovnání s danou událostí. Vděčnost za to, že máte kolem sebe blízké, kteří vás podrží, vděčnost za to, že můžete žít i dál nebo vděčnost za úplně obyčejné věci běžných dní.
Udělá vám radost, že svítí slunce, že máte dobrou večeři nebo že se zrovna alespoň na moment cítíte dobře. Je to velká výhra do budoucna, protože se naučíte radovat i z obyčejných věcí v porovnání s krizovými událostmi. Život je pak prožíván úplně jinak.

Starosti hoďte za hlavu a hleďte do budoucna
pixabay.com

Poznáte sami sebe

V těch nejtemnějších časech se o sobě můžete dozvědět opravdu hodně. I když není zrovna nejideálnější přehrávat si dokola bolestivé vzpomínky, věnujte čas přemýšlení o tom, co vás daný negativní zážitek naučil.
Třeba zjistíte, že se s danou situací umíte poprat a že vás do budoucna jen tak nic nezlomí. Že se dokážete bát, ale stále přemýšlíte s čistou myslí. Že umíte vstát ze dna, aniž byste se nechali strhnout démony. To všechno může vést k velkému osobnostnímu růstu.

Najdete nové příležitosti

Některé krize dokážou otočit život vzhůru nohama a kompletně jej změnit. Ztráta zaměstnání nebo finanční krize vás mohou přinutit úplně změnit kurz. A dost často to znamená, že se posunete někam, kam byste se bez krize nedostali ani náhodou. A ono to bude správně.
Duševně silní lidé se během krizí dokážou přizpůsobit změnám a hledají lepší příležitosti, které otočí život dobrým směrem.

Naučte se mít rádi sami sebe bez ohledu na špatné zkušenosti
pixabay.com

Srovnáte si životní priority

Jakmile prožijete něco opravdu silného, dost možná si uvědomíte podstatu bytí. Ať už vás nebo někoho blízkého zastihne nemoc nebo ztratíte partnera, uvědomíte si, na čem v životě opravdu záleží. Není to nejnovější telefon, pěkné auto ani úspěch na sociálních sítích.
Jsou to ty nejzákladnější hodnoty a priority, které by měl každý následovat. Láska, přátelství, péče o vlastní zdraví, pomoc ostatním… Takové věci dokážou život naplnit mnohem víc než krátkodobá pozlátka.

Stanete se psychicky flexibilnější

Neplatí to pro každého a záleží na míře dané krize, ale psychická flexibilita je také jednou z pozitivních věcí, které po krizi přicházejí.  Zotavení se z těžkého zážitku vyžaduje, abyste byli flexibilní ve způsobu, jakým přemýšlíte, jak se cítíte a jak se chováte. Duševně silní lidé jsou ochotni přizpůsobit své chování, než aby opakovali jeho zažité vzorce. To otevírá dveře mnoha pozitivním změnám v životě.

Vztahová krize s sebou nese naději na lepší zítřky
pixabay.com

Zdroj: stratejoy.com

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X